DRAFT BLOG

Makedonya'nın En İyi Üniversiteleri

Öyle ya da böyle, Türklerin tarihinde yeri olan bir ülke Makedonya... Elbette farklılıklar her yerde olduğu gibi mevcut, orası da bir Avrupa ülkesi fakat Türkiye’den Makedonya’da üniversite okumak için giden birinin kendini oraya yabancı hissetmesi zor diyebiliriz. Türkçe’nin yaygın olarak konuşulduğu, geçmişimizden neredeyse bizim kadar izler taşıyan bu ülkede dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasına giren okullarda okuma fırsatını kaçırmak istemezsiniz. Ayrıca Makedonya üniversitelerinde okumak diğer Balkan ülkelerine nazaran daha ucuz olacaktır. Son yıllarda artarak tercih edildiği üzere Makedonya’da sınavsız eğitim de mümkün. Peki Balkanlar'ın gözde ülkesi Makedonya'da hangi okullar mevcut?

Uluslararası Vizyon Üniversitesi

Türklerin yoğunlukla yaşadığı Gostivar kentinden bulunan üniversitede Türkçe eğitim akreditasyonu bulunuyor. Eğitim programları Bologna süreci ve Türkiye müfredatına uygun olarak düzenlenmiştir. Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde toplam 4 fakültede lisans, lisans tamamlama, yüksek lisans ve uzaktan eğitim programları sunulmaktadır.

Üsküp Kril-i Metodi Üniversitesi

Üniversitenin adı bazı slav halklarının kullandığı alfabeyi icat eden Aziz Kiril ve Aziz Metodius’tan gelmektedir. Diplomaları Türkiye dahil 70 ülke tarafından tanınmaktadır, okul Makedonya’da kurulmuş ilk devlet üniversitesidir. Üç fakülte ile eğitim hayatına başlayan üniversitenin şu an 21 fakültesi, 5 araştırma binası ve dev bir kampüsü vardır. 

Üsküp Mit Üniversitesi

Yine Üsküp’te yer alan bu üniversitede de Türkçe eğitim imkanı bulmak mümkün. Okul Türkiye Cumhuriyeti ile eğitim işbirliği içerisinde olup deneyimli akademisyenlerden oluşan kalifiye bir kadroya sahiptir. Türkçe dışında İngilizce ve Makedonca eğitim verilmektedir. Mit Üniversitesi’nde Fizyoterapi, Diş Hekimliği, Psikoloji, Mimarlık ve Hukuk bölümleri bulunmaktadır. Eğitim süreleri bölümlere göre 3 ve 5 yıl olarak değişmektedir. 

Hem hesaplı, hem nitelikli hem de kendi dilinizde yurt dışı üniversite eğitimi fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız ve Türkiye’den ne fiziksel ne de manevi olarak o kadar da uzaklaşmak istemiyorsanız Makedonya üniversiteleri sizin için güzel bir fırsat olabilir. Konuya dair daha fazla bilgi almak istiyorsanız eğitim danışmanlarımıza ulaşabilir veya online iletişim formundan bizlerle irtibat sağlayabilirsiniz. Unutmayın, eğitim her şeyden önce gelir ve siz önceliklerinizi iyi belirlemelisiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız