DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Mezun Olduktan Sonra Yurtdışında Okuyabilir Miyim?

Yurtdışında eğitim almak, kaliteli üniversitelerde okuyarak dünyanın her yerinde aranan bir kişi olmak bugün pek çok kişinin hayali. Özellikle yoğunlaşan küreselleşme süreciyle birlikte dünya ticaretinin, bilimin ve araştırma faaliyetlerinin giderek uluslararası nitelik kazanması da bu doğrultuda ciddi bir talep oluşturmaktadır. Öyle ki günümüzde dünyanın en büyük şirketleri, en ciddi bilim kurumları ve uluslararası kuruluşlar, onlarca farklı ülkeden kalifiye personelin çalıştığı çok kültürlü ve çok uluslu bir nitelik taşımaktadır. Bu nedenle, bu kuruluşlarda çalışmak isteyen kişilerin yurtdışı deneyimine sahip olmaları, çok kültürlülük olgusuna uyum sağlamaları açısından aranan bir özelliktir.

Peki, yurtdışında okumak için ne yapmak gerekir? Öncelikle, yurtdışı eğitim süreci mezun olduğunuz seviyeye göre değişecektir. Lise, ön lisans veya lisans mezuniyet durumunuza göre yurtdışında lisans okuyabilir, lisans tamamlama yapabilir veya yüksek lisans programlarına başvurabilirsiniz.

Liseden mezun olduysanız, en iyi yurtdışı üniversitelerinde sınavsız okumanız mümkün. Zira ülkemizdeki üniversitelere girmek için bir zorunluluk olan üniversite giriş sınavı, yurtdışındaki pek çok ülkede zorunlu değildir. Örneğin; Polonya ve Ukrayna gibi yaşam şartları açısından da çok uygun ülkelerde dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesinde sınavsız okuyabilir, muhteşem bir geleceğe doğru ilk adımı atabilirsiniz. Bunun dışında, gerekli şartları taşıdınız takdirde İtalya, Almanya, İspanya, Fransa gibi ülkelerde muhteşem bir üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Ön lisans mezunuysanız, yurtdışında lisans tamamlama olanaklarından da faydalanabilirsiniz. Son yıllarda özellikle DGS’nin beraberinde getirdiği çeşitli problemler ve yüksek rekabet nedeniyle Türk öğrenciler tarafından yüksek rağbet gören lisans tamamlama programları için Makedonya ve Ukrayna üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Makedonya üniversitelerinden biri olan Uluslararası Vizyon Üniversitesi, özellikle Türk müfredatına paralel ilerleyen ve tamamen Türkçe hazırlanan müfredatıyla yurtdışında Türkçe eğitim almak isteyenlerin epey ilgi gösterdikleri bir üniversitedir. 

Türkiye’de bir üniversite bitirmekle birlikte eğitiminize yurtdışında devam etmeyi düşünüyorsanız, bu bağlamda çok çeşitli alternatiflerden yararlanabilirsiniz. Zira Letonya, Litvanya, Estonya, Macaristan, Polonya gibi yaşam standartlarının çok yüksek bir seviyede bulunduğu fakat diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha uygun fiyatlarla eğitim alabileceğiniz ülkelerde binlerce kaliteli yüksek lisans programı bulunmaktadır. Eğer yüksek lisans eğitimi için çoğu ülke tarafından talep edilen B2 seviyesinde yabancı dil bilgisine sahip değilseniz, yurtdışında kısa veya uzun süreli dil eğitimi programlarından yararlanmayı da düşünebilirsiniz. Eğer yurtdışında dil eğitimi almayı planlıyorsanız özellikle Malta ve İrlanda’daki programlarımıza göz atmanızı öneririz. Malta ve İrlanda, dil kursu öğrencilerine yarı zamanlı çalışma izni verdikleri için de öğrenciler tarafından yoğun talep gören ülkelerdir.

Yurtdışında eğitim alabileceğiniz programlar, size en uygun üniversiteler ve dil kursları gibi konularda daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibimizle irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak tecrübeli ekibimizle yüz yüze görüşebilirsiniz. Gelin, bir kahve eşliğinde geleceğinizi planlamaya başlayalım.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız