DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Mimarlık ve Şehir Planlama Okuyabileceğiniz Yurtdışı Üniversiteleri

Mimarlığın gerektirdiği estetiği şehir planlamacılığının gerektirdiği pratik akılla birleştiren mimarlık ve şehir planlama bölümü, artan nüfustan dolayı ortaya çıkan planlı yerleşim birimleri ihtiyacına karşılık verme amacı taşımaktadır. Son yıllarda plansız yerleşmeden dolayı ortaya çıkan yapısal sorunlar hali hazırda karmaşık olan şehir yaşantısını iyice içinden çıkılmaz bir hale getirdiği için mimarlık ve şehir planlama bölümü son yılların vazgeçilmez mesleklerinden birine sahip olacak öğrenciler yetiştirmektedir. Yurtdışında mimarlık ve şehir planlama okuyabileceğiniz üniversiteler için yazımızı dikkatlice okumanızda fayda var.

Ülkemizde şehir yerleşimleri son derece sorunlu ve işlevsiz olabilmektedir. Bu sebepten dolayı mimarlık ve şehir planlama bizim en çok ihtiyacımız olan alanlardan birisi olmasına rağmen akademik anlamda yeterli çalışma yürütülemediğinden dolayı bu bölümün potansiyelini fark eden pek çok öğrenci yurtdışında eğitim almaya yönelmektedir.

Yurtdışında alınabilecek en iyi mimarlık ve şehir planlama eğitimi ise Almanya ve Polonya’da verilmektedir. Mimarlık ve şehir planlamacılığı konusunda yüzyıllardır varlığını sürdüren bir geleneğe sahip olan Almanya, bu bölüm de dahil olmak üzere yurtdışı eğitim veren üniversite bölümlerinde harç ücreti talep etmediğinden dolayı da mimarlık ve şehir planlama eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercihi olmaktadır. Polonya ise bu alanda görece yeni olmasına karşın hazırladığı ustalıklı müfredat, sahip olduğu güçlü akademik geçmiş ve öğrencilere sunduğu haftada 20 saat part-time çalışma gibi finansal avantajlar sayesinde bu bölümde eğitim almak isteyen öğrencileri çekmeyi başarır.

Almanya’nın en yüksek teknolojiyi barındıran bölgelerinden birisi olan Stuttgart’ın kalbinde bulunan Stuttgart Üniversitesi, uluslararası kıdeme sahip bir mimarlık ve şehir planlama eğitiminin alınabileceği üniversitelerin başında gelmektedir. Erişim sağladığı son teknoloji imkânlar sayesinde mimarlığı ve şehir planlama stratejilerini vizyoner bir seviyeye taşıyan Stuttgart Üniversitesi aynı zamanda bu alanda sunduğu araştırma ve geliştirme imkanlarıyla da isim yapmıştır.

Bünyesinde 26.000 kadar öğrencinin eğitim gördüğü üniversitedeki öğrenci kontenjanının %20’lik bir oranı uluslararası öğrencilerden oluştuğu için yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin gözdesi olabilecek bir kurum olan Stuttgart Üniversitesi’nde alınacak bir mimarlık ve şehir planlama eğitimi sizi geleceğe güvenle bakar bir hâle getirecektir.

Polonya’nın en büyük üçüncü kenti olan Lodz’da bulunan Lodz Teknoloji Üniversitesi ise iyi bir mimarlık ve şehir planlama eğitiminin alınabileceği bir başka alternatiftir. Özgün bir müfredat ile bölüme farklı bir bakış açısı getiren Lodz Teknoloji Üniversitesi’nde yapılacak bir mimarlık ve şehir planlama lisansı ufkunuzu genişletmekle kalmayacak aynı zamanda sizi Avrupa’nın önemli üniversiteleriyle değişim ve araştırma antlaşmaları imzalamış köklü bir kurumdan mezun edecektir.

Mimarlık ve şehir planlama okuyabileceğiniz yurtdışı üniversitelerinden birine kayıt yaptırmak, yurtdışı üniversiteleri hakkında bilgi edinmek için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız