DRAFT BLOG

Tüm Almanya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Münih'te Yaşam

Genel Bilgiler

Münih, güneydoğu Almanya’nın tamamını kaplayan Bayern eyaletinin başkentidir. Şehrin Almanca adı München olup “keşişler tarafından” anlamına gelen Munichen kelimesinden türemiştir. 

Münih, Bayern Alpleri’nin kuzeyinde ve Isar Nehri’nin kenarında bulunmaktadır. Ilıman iklime sahip olan şehirde haziran, temmuz ve ağustos ayları en yoğun yağışın yaşandığı aylardır. 

Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih’in nüfusu 1,5 milyondur.

Konaklama

Şehir merkezinde ve München HBF tren istasyonu yakınlarında çok sayıda otel, butik otel ve hostel bulunmaktadır. Ayrıca ev kiralama alternatifi de konaklama için tercih edilen yöntemlerdendir. 

Konaklama seçenekleri çoğunlukla Le Meridien, Sofitel ve Marienplatz’dadır. Karsplatz Meydanı da ziyaretçilerin konaklama için sıkça tercih ettikleri merkezlerdendir.  

Ulaşım

Tüm Alman şehirlerinde olduğu gibi Münih’te de toplu taşıma olanakları son derece gelişmiştir. Otobüs en sık kullanılan toplu taşıma aracıdır. Tüm gün kullanabileceğiniz otobüs biletini 2,80 Euro ödeyerek satın alabilirsiniz. Ayrıca şehirler arası ulaşım sağlayabileceğiniz otobüs firmaları da bulunmaktadır. 

Metro ağı kendi içerisinde iki ayrı ağa ayrılmaktadır. Bunlar S-Bahn ve U-Bahn olup, S-Bahn genelde yer üstünden giderken U-Bahn yer altından gitmektedir. Metro kullanmayı tercih edenler günlük, haftalık, aylık ve yıllık bilet seçeneklerinden biriyle ulaşımlarını sağlayabilmektedir.

Toplu taşıma araçlarının yanı sıra Münih’te en çok tercih edilen ulaşım şekli bisiklettir. Şehir sakinlerinin sıkça kullandığı bisikletle şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Yeme-İçme

Almanya’nın güney şehirlerinden biri olan Münih, mutfak açısından oldukça zengindir. Münih Mutfağı ağırlıklı olarak et ürünlerinden oluşmaktadır. Genellikle dana ve domuz eti kullanılsa da geyik, tavşan, keklik ve sülün gibi farklı et çeşitlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Bu et çeşitleriyle yapılan yemeklerin yanında genellikle patatesten yapılan veya ekmek şeklinde olan Knödel servisi yapılmaktadır. 

Münih’te deneyimleyebileceğiniz yerel tatlardan bazıları; dana etinden yapılan Leberkas, güveçte yapılan Auflauf ve mantar soslu bir pirzola olan Jagerschnitzeldir.

Ayaküstü atıştırmalık olarak, kıvrık çubuk kraker şeklinde olan yöresel lezzet Pretzelin tercih edilen tatlardandır. 

Ayrıca Münih mutfağı geniş bir çorba kültürüne de sahiptir. İçerisine sosis parçalarının da eklenerek hazırlandığı çorbalarından en ünlüleri Leberknödlsuppe ve Kartoffelsuppe’dir.  

Sosyal Aktiviteler

Şehir Orta Çağ’dan kalma dokusunu bir hayli korumuştur. Orta Çağ’ı hissedebileceğiniz bu mekanlardan bazıları, şehrin merkezi olarak kabul edilen ve pazar yeri olarak geçen Viktualienmartk’ın da bulunduğu Marienplatz Meydanı, Barok dönemin en ünlü örneklerinden biri olan ve şehri panoramik bir perspektiften izleyebileceğiniz St. Peters Kilisesi ve yazları bahçesinde çok sayıda müzisyene ev sahipliği yapan Residenz (Saray)’dır. 

Büyük ve zengin bir şehir olmasına rağmen doğasından ödün vermemiş olan Münih’in en büyük parklarından biri şehir merkezindeki Englisher Garten’dır. 

Her yıl Ekim ayında ünlü Oktoberfest’in düzenlendiği Theresienwiese alanı da şehirdeki merkez tren istasyonuna oldukça yakındır. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız