DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Neden Türkiye'de Değil de Yurt Dışında Türkçe Eğitim Almalıyım?

Yurt dışında bulunan kaliteli üniversitelerde Türkçe eğitim alabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız. Avrupa'da ve dünya genelinde bulunan saygın ve prestijli kurumlarda Türkçe üniversite eğitimi almak mümkün. Peki bu durumda aklınıza şu sorunun gelmesi oldukça muhtemeldir: "Neden Türkiye'de değil de yurt dışında Türkçe eğitim almalıyım?" Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, yazımızda bahsedeceğimiz okullar dünyanın en iyi kurumları olmakla beraber harç ücretleri neredeyse yurt içindekiler ile aynı ve hatta daha uygundur. Dolayısıyla yurt dışında Türkçe eğitim almak ve bu doğrultuda bir kariyer belirlemek her şeyden önce pek çok avantajı da bünyesinde barındırmaktadır.

Günümüzde artık pek çok öğrenci, üniversite sınavının yorucu etkisinden kurtulmak ve iyi bir kariyer şansı elde etmek için yurt dışı üniversitelerine yönelmektedir. Uluslararası geçerliliğe sahip diploma avantajı sağlayan yurt dışı üniversiteleri pek çok açıdan avantajlıdır diyebiliriz. Özellikle yurt dışında Türkçe eğitim veren üniversitelerin de bulunuyor olması, bu avantajları ikiye katlamaktadır.

Peki Avrupa'da Türkçe Eğitim Alabileceğim Kurumlar Hangileridir?

Avrupa’da Türkçe eğitim veren üniversitelere gelecek olursak bunlardan ilki, uluslararası başarısını her yönden kanıtlayan Uluslararası Vizyon Üniversitesi’dir. Makedonya’nın Gostivar şehrinde eğitim veren Vizyon Üniversitesi, AB standartlarındaki eğitim koşulları ve akreditasyonları ile kaliteli ve cazip bir üniversitedir. Eğitim dilinin Türkçe olduğu Vizyon Üniversitesi, derslerde de %15 oranda İngilizce eğitimi vererek, İngilizce'niz konusunda da destek vermektedir. Vizyon Üniversitesi’nde eğitim almak için herhangi bir üniversite sınavına girmeniz gerekmediğini hatırlatmakta fayda var. Sadece lise diplomasıyla kayıt yaptırabileceğiniz üniversite, pek çok programı bünyesinde barındırarak size çok çeşitli bir eğitim olanağı sağlar.

Makedonya, Türkçe eğitim konusunda pek çok üniversiteye sahiptir. Bunlardan bir diğeri ise Struga Üniversitesi’dir. Ohri gölünün kıyısına kurulmuş olan üniversite, Makedonya’da tanınan en iyi üniversitelerden biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda Balkanlar’ın en iyi tanınan üniversiteleri arasında da yer almaktadır diyebiliriz. Aynı zamanda Balkanlar, ABD ve Türkiye’deki pek çok üniversite ile işbirliği yapan Struga Üniversitesi, YÖK tanınırlığından dolayı Türkiye’de kolay iş bulma olanağı sağlar.

Başka Hangi Ülkelerde Türkçe Eğitim Alabilirim?

Güney Kafkasya’da yer alan kardeş ülkemiz Azerbaycan; sınavsız eğitim olanağı sunmasıyla, doğalgaz gibi kaynaklar sayesinde gün geçtikçe güçlenen ekonomisiyle ve Azerbaycan Türkçesinin Türkçeye olan benzerliği ile yurt dışında Türkçe eğitim almak isteyenler için biçilmiş bir kaftandır.  Ayrıca Azerbaycan, Türkiye ile arasındaki güçlü diplomatik ilişkiler ve tarihsel bağ sayesinde, bünyesinde Türkçe eğitim veren bir çok üniversite bulundurmaktadır.

Bakü’de bulunan Odlar Yurdu Üniversitesi, Azerbaycan’da Türkçe eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerden birisidir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora alanlarında öğrenci kabul eden üniversite, teknolojik imkanları, donanımları ve bir üniversitenin içerisinde bulunması gereken tüm önemli eğitim dallarına sahip olması ile dikkatleri çekmektedir. Odlar Yurdu Üniversitesi, 1995 yılında, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı'nın oluşturduğu özel bir statü ile kurulmuştur.

Yurt dışında saygın ve prestijli bir eğitim almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız