DRAFT BLOG

New York’ta Yaşam: Ne Kadar Harcarım?

Dünyanın en büyük, ekonomik olarak en güçlü, sanat ve kültürün bir nevi merkezi denebilecek ülkelerinden biri olan Amerika’nın kalbi niteliğindeki New York’ta yaklaşık 8 milyon insan yaşamaktadır. Göç destinasyonu olarak favori olan Amerika ve özellikle New York şehri, çok sayıda göçmene ev sahipliği yapmaktadır ve bu nedenle fazlasıyla kozmopolit bir şehirdir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan New York, ülkenin ekonomik olarak merkezi olup dünyanın da en cazip şehirlerindendir. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne de ev sahipliği yapan New York’ta İngilizce, İspanyolca ve Çince en yaygın konuşulan dillerdir. 

Amerika’nın en fazla turist ağırladığı şehir New York’tur. Özgürlük Heykeli, Central Park, Times Meydanı, MoMA (Modern Sanat Müzesi), Brooklyn Köprüsü, Doğa Tarihi Müzesi, Empire State Binası, Wall Street ve daha birçok turistik cazibeye sahip olan bu şehir, asla uyumayan bir şehirdir. Sosyal hayatın, spor, sanat ve kültürel aktivitelerin sonu gelmez bir seçenek yelpazesinin önünüze serildiği bu şehirde adeta sıkılmaya fırsatınız yoktur. 

Metro sisteminin son derece geliştiği bu şehirde ulaşım sıkıntısı çekmez, istediğiniz saatte ve istediğiniz yere gelerek sizi istediğiniz her yere götürecek uygun fiyatlı Uber sürücüleri de bir telefon kadar yakınınızdadır. 7 gün 24 saat kullanabileceğiniz metro için aylık 121$ ödersiniz. New York şehri yılın her anı çok sayıda turist ağırladığı için HotSpot gibi uygulamalarla onlara mobil harita servisi sunmaktadır. Kaybolma korkusu yaşamadan bu gibi uygulamalar sayesinde istediğiniz her yere gidebilirsiniz.

New York’ta yeme-içme sonsuz seçeneğe yayılmış durumdadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi çok sayıda göçmene ev sahipliği yapan bu şehirde dünyanın her mutfağından yemeğe ulaşmak mümkündür. Sokakta ayaküstü yiyebileceğiniz çeşit çeşit yemekler bulabileceğiniz gibi son derece lüks, ödüllü restoranlarda da ilginç lezzetler deneyebilirsiniz. Dolayısıyla aylık yeme-içme bütçeniz tamamen sizin inisiyatifinizdedir. 

Ancak konaklamaya gelecek olursak içinizi çok da rahatlatamayacağız. New York tüm dünyaya kiralarının yüksek olmasıyla nam salmış bir şehir. Aylık 3000 $’a kadar çıkan kiralık evlerle karşılaşmanız olasıdır. Fakat yaklaşık 500.000 öğrenciye ev sahipliği yapan bu şehirde yurt ve apart gibi konaklama seçeneklerini uygun fiyata bulabilir ve oda kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. 

Sosyal yaşam ise yine sizin inisiyatifinize kalmış bir başka konudur. New York, günün her saatinde gidebileceğiniz etkinliklerle dolu, gezebileceğiniz müzeler, sanat galerileri, tiyatrolar, sinemalar, konserlerle dopdolu ve capcanlı bir şehirdir. Arkadaşlarla bir kahve içip muhabbet etmenin paha biçilmez keyfinden Madison Square Garden’da Beyoncé konseri izlemeye kadar sonsuz seçeneğe sahipsiniz. 

New York’ta eğitim alabileceğiniz kaliteli dil okulları ve üniversiteler hakkında ayrıntılı bilgi almak için İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunan Draft Yurtdışı Eğitim ofislerine gelerek alanlarında uzman ve deneyim sahibi danışmanlarımız ile birebir görüşebilirsiniz. Dilerseniz öncesinde telefon ve canlı destek hattı üzerinden de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız