DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Odessa'da Yaşam

Genel Bilgiler

Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında yer alan, ülkenin nüfus bakımından üçüncü büyük şehridir. Şehir aynı zamanda Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip olup yoğun ilgi gören bir turizm merkezidir. Odessa’nın nüfusu 1 milyondan fazladır. Adı, Antik Yunanca bir kelime olan Odessos’tan gelmektedir. Merkezinde bulunan “Catherine the Great” heykeli şehrin en önemli sembolüdür.

Ulaşım

Odessa merkezi yürüyerek gezmek için idealdir. Bunun haricinde otobüsler ve tramvaylar ile şehir içinde yolculuk yapabilirsiniz. 

Otobüs ve tramvay haricinde Odessa’da Marshrutka adı verilen ulaşım araçları bulunmaktadır. Elinizi kaldırdığınızda duran bu araçlar bir nevi taksi işlevi görmektedir.

Konaklama

Doğu Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi Odessa’da da en ideal konaklama bölgesi kent merkezidir. Konaklamak için en çok tercih edilen bölgeler Primorski Bulvarı, Catherina Meydanı ve Deribasovskaya Caddesi’dir. Bu 3 nokta arasında Deribasovskaya Caddesi; Opera Binası, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanlarına yakınlığıyla öne çıkmaktadır.

Arcadia Plajı ise kent merkezine uzak olması nedeniyle genellikle deniz turizmi için tercih edilmektedir.

Yeme-İçme

Kiev usulü yapılan Chicken Kiev, tavuk filetolarının parmesan peyniri ve fesleğenle sarılarak fırına vermesiyle servise hazır hale getirilmektedir. Rus kökenli olan soğuk Okroshka çorbasının içinde salatalık, soğan, turp, yumurta ve patates bulunmaktadır. Haşlanan etin suyuyla beraber dondurulması işlemiyle hazırlanan Holodets ise Odessa ve Ukrayna kültüründe özel günlerin vazgeçilmezi konumundadır.

Sosyal Etkinlikler

Odessa’da bulunan Doğu ve Batı Sanat Müzesi, şüphesiz Odessa’daki en önemli müzelerden biridir. Doğu’dan gelen sanat eserleriyle birlikte 16.-20. yüzyıllar arasındaki önemli Avrupai sanat eserlerinin yer aldığı geniş bir koleksiyonu içermektedir. Caravaggio, Mignard, Hals gibi önemli sanatçıların eserleri burada sergilenmektedir.

Rus yazar Aleksandr Puşkin anısına, yazarın Odessa’da kaldığı süre zarfına atıfla yapılan müze de Odessa’nın en çok ilgi gören müzelerinden biridir.

Odessa Arkeoloji Müzesi, Odessa Nümizmatik Müzesi, Odessa Bölge Tarihi Müzesi gibi müzeler de şehrin en önemli yapıları olarak sıralanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız