DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Odessa Üniversiteleri ve Odessa'da Yaşam

Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne sahip ülkesi Ukrayna’nın başkenti Kiev olup 26 oblast adı verilen idari bölgeye ayrılır. 

Son yıllarda sanayileşme ve teknolojinin gelişim gösterdiği Ukrayna’da maden kömürü, büyük çaplı borular ve hurda demir ihracatı yaygındır. Toplu ulaşımın çok ucuz olduğu ülkede sosyal yaşam fazlasıyla zengindir, her zaman gidilebilecek konser ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları, spor tesisleri, dev kütüphaneler vardır. 

Ukrayna, tarım alanında da çok güçlü bir ülkedir. Ürünlerini ihraç edemeseler de vatandaşlarına ve ziyaretçilerine zengin bir mutfak sunabilmektedirler. Türkler gibi çeşit çeşit turşu ve reçelleri bulunan Ukraynalıların en meşhur yemekleri; borş çorbası, katleta, hemen her yemekte ve tatlıda kullandıkları Smetana adındaki krema, mantıya çok benzeyen varenyky gibi lezzetlerdir. 

Ukrayna’nın beşinci en büyük şehri olan Odessa, ülkenin önemli bir turizm merkezi olup aynı zamanda pek çok etnik grubun bir arada yaşadığı bir kültür merkezidir. Çariçe Büyük Katerina’nın 1794 yılında yayınladığı kararname ile kurulan Odessa şehri, 1819-1885 yılları arasında ücretsiz bir limandı. 1 Ocak 2000 tarihinde Odessa Ticaret Limanı Karantina İskelesi 25 yıl süre ile serbest liman ve serbest ekonomik bölge ilan edildi. 

Bu etkileyici liman şehri, kendisine özgü mimarisi, sokakları ve tarihi koleksiyonlar ile dolu müzeleriyle görülmeye değer şehirlerden biridir. Şehir içi ulaşım, ülkenin geri kalanında olduğu gibi kolaydır. Ülkemizden yalnızca iki saat uzaklıkta olan bu şehrin sokakları ülkenin geri kalanında Sovyet tarzı mimarinin aksine Fransız, İtalyan ve İspanyol mimarileri ile doludur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra sosyal yaşamın çok uygun olması ve pek çok köklü ve kaliteli üniversiteye ev sahipliği yapması şehri yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için popüler kılmaktadır. 

Ukrayna’nın öğrenci şehri Odessa’da okuyabileceğiniz okullardan biri Odessa International Humanitarian Üniversitesi’dir. 2002 yılında kurulan 2003 yılında eğitime başlayan bu okul, Bologna anlaşması dahilindedir ve 4. akreditasyon seviyesindedir. Diş Hekimliği, Dilbilim ve Çeviribilim gibi bölümlerin ön plana çıktığı okulda 4 fakülte, 2 enstitü ve 17 bölüm bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce ve Rusça olan bölümde Hazırlık Fakültesi de bulunmaktadır. 3700 kadar öğrencinin eğitim gördüğü Odessa Humanitarian Üniversitesi’nde Uzaktan Eğitim seçeneği de mevcuttur. Derslere devam zorunluluğu olmayan Üniversitede, Uzaktan Eğitim programı ile sizlere, yalnızca sınavlara katılarak, çalışırken diploma alma fırsatı sunulmaktadır.

Öğrencilerin ağırlıklı olarak tercih ettiği bir başka Odessa üniversitesi ise Odessa Tıp Üniversitesi’dir. 1930 yılında kurulan ve UNESCO Uluslararası Bilimsel Komite üyesi olarak seçilen Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, kaliteli eğitimi, kapasitesi ve öğrencilerinin başarılı çalışmaları ile adını duyurmayı başarmış bir okuldur. Lise diploması ile kayıt kaptırabileceğiniz Odessa Devlet Tıp Üniversitesi’nde Rusça ve İngilizce eğitim verilmektedir. 

Odessa’da üniversite yaşamı ve köklü üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir İzmir ve Ankara’daki ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. Draft Yurtdışı Eğitim’in profesyonel danışmanları size en uygun okul ve bölümü seçmenizde ve kayıt yaptırmanızda yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklar.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız