DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Öğrenci Dostu Ülkeler; Litvanya

Litvanya; mimarisi, tarihi yapıları, eğlenceli öğrenci hayatı, yeşili bol doğası ve sahilleri ile dikkat çeken üç Baltık ülkesinden biridir. Ülkede resmi dil olan Litvanca’nın yanı sıra Rusça ve İngilizce de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

 

Doğasının ve mimari yapısının oldukça uyumlu bir şekilde birlikte var olabildiği Litvanya’da, okurken gezip görebileceğiniz pek çok ilgi çekici şehir vardır. Bunlardan birisi de başkent Vilnius’tur. Vilnius’ta bulunan Vilnius Üniversitesi, Doğu ve Orta Avrupa’nın en eski yükseköğretim kuruluşlarından biridir. Litvanya’nın en önemli ve büyük bilimsel merkezi olan Vilnius Üniversitesi bünyesinde, 12 fakülte, 7 enstitü, 2 üniversite hastanesi, 4 fakülteler arası öğretim ve araştırma merkezi, eski bir kütüphane, Modern Bilim İletişim ve Enformasyon Merkezi, Astronomik Gözlemevi, Botanik Bahçesi ve bir adet de kiliseyi barındırır. Vilnius Üniversitesi sözel bilimlerden sayısal bilimlere pek çok programdan oluşmaktadır.

 

2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan Litvanya, eğitim anlamında da kendini oldukça geliştirerek vizyon sahibi, yenilikçi, akademik kaliteye önem veren üniversiteleri ile çok kapsamlı bir eğitim vermektedir. Yurtdışında üniversite okumak ve yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin okumak ve yaşamak isteyeceği Litvanya, hem öğrenci dostu hem de doğa dostu olmasından sebep oldukça ilgi görmektedir diyebiliriz. Ayrıca Litvanya üniversitelerdeki programların eğitim ve bilimsel faaliyetlerini değerlendiren bir sisteme sahiptir. Burada öğrencinin alacağı eğitimin kalitesi Yükseköğretim Kalite Değerlendirme Merkezi ile kontrol altında tutulur ve öğrencinin eğitim seviyesinin ve akademik sürecinin belli bir seviyede kalması sağlanır.

 

Litvanya, Avrupa’da yer alan bir ülke olmasına rağmen, diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça uygun ve öğrenci dostu bir ülkedir. Burada yaşam maliyetleri ve ulaşımın uygun olmasından dolayı, okurken pek çok şeyi de bir arada yapabileceğiniz sosyal ve kültürel aktivitelere katılabilecek iken, bir yandan da öğrencilik hayatınızı uygun maliyetlerle ve rahat bir şekilde geçirebileceksiniz. Ülkede ulaşım ağı çok geniş ve rahat olmasına rağmen, hem kampüs içinde hem de kampüs dışında, bisikletle de ulaşım sağlayabileceğinizi söylememiz gerekir. Bu da ulaşım maliyetlerini ekstra düşürecektir.

 

Ayrıca Litvanya sınavsız eğitim tanıyan ülkelerden biridir. Dolayısıyla bir yandan çok yönlü bir akademik eğitim imkanı tanırken bir yandan da bunu öğrenciyi zorlamadan yapar. Tüm bu özellikleri düşününce, öğrenci dostu olan ülkeler arasında Litvanya başı çeken ülkelerdendir diyebiliriz.

 

Draft Yurtdışı Eğitim’in önderliğinde, Litvanya’da eğitim hayatı, yurtdışında üniversite okumak, yurtdışında yüksek lisans yapmak gibi pek çok konuda uzman eğitim danışmanlarımızla birlikte görüşebilir, yurtdışında ya da Litvanya’da üniversite okumak için ilk adımı birlikte atmaya başlayabiliriz. İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. İyi ve kaliteli bir eğitim alırken bir yandan da uygun ve yaşam maliyetleri açısından rahat bir ülkede okumak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız