DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Öğrenciler İçin Odessa Rehberi

Öğrencilik hayatınızı Ukrayna’nın turizmi en gelişmiş şehirlerinden olan, “Karadeniz’in incisi” olarak da bilinen Odessa’da geçirmek ister misiniz? Bu yazımızda öğrenciler için Odessa’da yaşamdan ve şehirde yer alan üniversitelerden kısaca bahsedeceğiz.

Ukrayna’nın nüfus yoğunluğu bakımından en büyük üçüncü şehri olan Odessa, aynı zamanda Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip olmanın da etkisiyle ülkenin en çok ilgi gören turizm merkezlerindendir.

Genel olarak Odessa’ya dair bir şehir rehberi sunmak adına şunlardan bahsedebiliriz: Şehirde resmi dil Ukraynaca olduğu halde ağırlıklı olarak Rusça konuşulur. Odessa’da kışlar kuru ve soğuk geçerken yazları genellikle sıcaktır. Şehir içi ulaşım genellikle otobüsler ve tramvaylarla sağlanır. Bir de “marshrutka” adlı taksi işlevi gören araçlar da yoğun olarak kullanılmaktadır. Sosyal etkinlikler bakımından oldukça çeşitli imkanlar sunan şehirde sayısız müze bulunmaktadır. Bunlardan Doğu ve Batı Sanat Müzesi, Odessa’nın en önemli müzesidir ve 16-20. yüzyıllar arasındaki Avrupai sanat eserlerinin yer aldığı geniş bir koleksiyona sahiptir. Şehirde aynı zamanda Alexander Pushkin Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Madeni Paralar Müzesi, Sanat Müzesi, Yerel Tarih Müzesi de bulunmaktadır. Odessa’da aynı zamanda 2010 yılından bu yana her yıl Odessa Uluslararası Film Festivali düzenlenmektedir. Odessa sayısız park ve bahçeleriyle de huzurlu yaşam alanlarıyla doludur. Bunlardan en meşhuru Şehir Bahçesi’dir. En bilinen parklarından biriyse Odessa’nın en büyük parkı olan Shevchenko Parkı’dır. Odessa turistik bir bölge olması bakımından yabancıların rahat yaşayabildiği, güvende hissettiği ve yerli halk tarafından sıcak karşılandığı bir şehirdir. 

Şehirde aynı zamanda pek çok üniversite ve yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bunların biri Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi’dir. 1918 yılında kurulmuş olan bu köklü üniversitede 90’ın üzerinde farklı ülkeden öğrenci, dünyaca tanınan pek çok araştırmacı ve bilim insanı bulunmaktadır. Şehrin bir diğer önemli eğitim kurumuysa Odessa Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’dir. 1930’da kurulmuş olan üniversite, 1991 yılında Avrupa ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesi haline gelmiştir. Yine Avrupa ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesi olan üniversitelerden Odessa Ulusal Tıp Üniversitesi de 1991 yılında kurulmuş olup dünya standartlarında uzmanlar ve bilim insanları yetiştirmektedir. Odessa Uluslararası Humanitarian ise 2002 yılında kurulmuş olup pek çok yabancı öğrencinin de eğitim gördüğü bir dil okuludur. Aynı zamanda uzaktan eğitim seçenekleri de sunan bu üniversite, pek çok öğrenci adayı tarafından tercih edilir. Önemli bir liman şehri olan Odessa’da Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi de bulunmaktadır. 1930 yılında kurulmuş olan bu köklü üniversite, uzun yıllardır denizcilik alanında uluslararası düzeyde personel yetiştirmektedir.

Odessa’nın ekonomik, sosyal ve kültürel yaşam koşullarıyla ilgili daha fazla bilgi almak ve buradaki partner okullarımızı yakından tanıyarak ideallerinize uygun en iyi eğitimi hangi üniversitede alacağınızı belirlemek için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız