DRAFT BLOG

Tüm Letonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Öğrenciler İçin Riga Rehberi

Yurtdışında üniversite eğitimi görmek isteyen pek çok öğrencinin yaşamak istediği şehri belirlerken dikkat ettiği en önemli kriterlerden biri, öğrencinin akademik anlamda kendini geliştirebileceği köklü ve prestijli üniversitelere ev sahipliği yapan bir yer olmasıdır. Bununla birlikte kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda türlü imkânlar sunan uluslararası standartlardaki şehirler de yurtdışında okumak isteyenler için cazip bir seçenektir.

Kuzey Avrupa’da yer alan Letonya’nın başkenti ve en büyük şehri Riga, yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için sahip olduğu kaliteli üniversiteler, sunduğu sosyo-kültürel ve ekonomik imkânlarla ideal bir tercihtir. 2004’ten bu yana Avrupa Birliği üyesi olan Letonya, Baltık Denizi kıyısında yer almaktadır. Para biriminin Euro olduğu ülkede resmi dil Letonca olmakla birlikte Rusça da konuşulmaktadır.

Başkent Riga, Daugava Nehri ile Baltık Denizi’ne açılmakta olup Kuzey Doğu Avrupa’nın en önemli liman kentlerinden biri konumundadır. Köklü bir tarihe sahip olan Riga’da “old town” olarak adlandırılan eski kent merkezi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra modern mimariyi de yansıtan şehirde “Art Nouveau” tarzında yapılar da yer alır. Karasal iklimin hâkim olduğu Riga’da bahar ve yaz mevsimleri kısa, kışlar ise uzun sürer. Baltık Devletleri’nin en kozmopolit şehirlerinden biri olan Riga, aynı zamanda bir ticaret merkezidir ve ekonomik faaliyetler ağırlıklı olarak lojistik, teknoloji ve gıda ürünleri alanlarında gelişmiştir.

Küçük bir şehir olması bakımından Riga’da pek çok bölgeye yürüyerek ulaşım imkânı vardır. Tramvay, troleybüs, otobüs ve taksi gibi ulaşım seçenekleri de bulunmaktadır. Konaklama anlamındaysa öğrenciler için en makul seçeneklerden biri oda kiralamak ya da üniversitelerin sunduğu yurt imkânlarından faydalanmak olacaktır. Yeme-içme anlamındaysa ağırlıklı olarak Alman, Rus ve Polonya mutfağını yansıtmakla birlikte kozmopolit bir şehir olduğundan dünya mutfağından da pek çok seçenek bulunabilmektedir. Sosyal aktiviteler anlamındaysa şehirde pek çok festival gerçekleşmektedir. Müzik, opera, dans gibi alanlardaki çeşitli festivallerin yanı sıra şehirde Bira Festivali düzenlenmekte ve Riga Şehri Günü de kutlanmaktadır. Kenti ikiye bölen Daugava Nehri ve Aziz Peter Kilisesi, Riga Kalesi, Özgürlük Anıtı gibi önemli tarihi yapıları, yapımına 1211 yılında başlanmış olan ve Baltık ülkelerindeki en büyük Orta Çağ kilisesi olarak kabul edilen Riga Katedrali ve geçmişi 1920’ye kadar uzanan ve önemli koleksiyonlara ev sahipliği yapan Riga Bourse Sanat Müzesi Riga şehrindeki önemli yerler arasındadır. Riga’da aynı zamanda önemli üniversiteler de bulunmaktadır. Bunlar arasında Baltık bölgesinin en eski teknik üniversitesi olan Riga Teknik Üniversitesi ve tıp akademisi konumundaki Riga Stradins Üniversitesi yer almaktadır.

Riga’da yaşam koşullarına dair daha fazla bilgi edinmek ve şehirde yer alan üniversiteleri yakından tanımak için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Arayın, kariyerinizi planlamaya başlayalım!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız