DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Öğrenciler İçin Üsküp Rehberi

Balkanların şirin ve güzel ülkesi Makedonya’nın başkenti Üsküp, kaliteli üniversiteleri ve uygun yaşam şartlarıyla ülkemizden ve bölgemizden pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasındadır. Kuşkusuz öğrenci dostu bir şehir olmasının da bu popülerlikte payı vardır. Bu yazımızda Üsküp şehrini öğrencilerin bakış açısından değerlendirdik.

Her şeyden önce Üsküp’te Balkanların ve Osmanlı mirasının sıcaklığını ve hoşgörüsünü bulacaksınız. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan Makedonya ve Üsküp, bu dönemden kalan mirasını korumaktadır. Özellikle şehrin tarihi bölümünde bulunan Eski Çarşı, Türk kültürünü yakından deneyimleyebileceğiniz kahvehaneleri, dükkanları, hamamları ve camileriyle Üsküp’ün en kendine has noktalarından biri olarak bilinir. Üsküp’te hatırı sayılır bir Türk nüfusu bulunduğu için Türkçe konuşarak anlaşmanız kolaydır.

Öğrenciler için Üsküp, özellikle yaşam standartları açısından biçilmiş kaftandır. Üsküp’te çok uygun fiyatlarla konaklayabilir, sosyal etkinliklere katılabilirsiniz. Sadece 1200-1500 TL aylık masraflarla düzgün ve konforlu bir hayat sürebilirsiniz. Özellikle kahveleriyle ünlü Üsküp kafeleri ve Balkan mutfağının en leziz örneklerini tadabileceğiniz restoranları denemenizi tavsiye ederiz. Ne kadar uygun fiyatlı olduklarını görünce şaşırmayın. Bununla birlikte, Üsküp’te dünya mutfağından pek çok seçeneği de tercih edebilirsiniz. İtalyan, Çin, Arap ve Meksika restoranları da fiyat ve kalite açısından çok iyi bir performans sergilemektedir. Ayrıca, Üsküp’teki fırınların pek çoğu 7/24 açıktır ki bu da dilediğiniz zaman karnınızı doyurabileceğiniz anlamına gelir. Makedonya, hamur işi ürünleri açısından bir cennettir, tıpkı Balkanların geri kalanı gibi!

Üsküp’te öğrenciler yurtta konaklama veya ev kiralama gibi seçenekleri tercih edebilirler. Ancak ev kiraları özellikle ülkemizle (örneğin İstanbul ortalamalarıyla) kıyaslandığında çok düşük olduğu için ülkemizden Üsküp’e üniversite okumak için giden öğrenciler genellikle ev kiralama seçeneklerini tercih etmektedir. Bu evleri tek başınıza kiralayabilir veya birkaç arkadaşınızla paylaşmayı tercih edebilirsiniz. 

Üsküp, gezip görmeyi sevenler için de pek çok seçenek sunuyor. Eski Çarşı’dan yukarıda bahsetmiştik. Bununla beraber, yine tarihi bir miras olan Üsküp Kalesi, tüm şehri panoramik izleyebileceğiniz önemli noktalardan biridir. Ayrıca Vardar Nehri’nin üzerine kurulmuş olan, yeni ve eski Üsküp’ü birbirine bağlayan Taş Köprü ve çevresi de kesinlikle görülmeye değer. 

Üsküp’te dikkatinizi çekecek noktalardan biri, diğer şehirlere nazaran pek çok heykelin varlığı olacaktır. Özellikle 2014’te Üsküp’te başlatılan mimari projesi kapsamında pek çok heykel yapılmış olup bunlardan en büyükleri ve ünlüleri, büyük meydanda yer alan Büyük İskender Heykeli ve II. Philip heykelidir. Kesinlikle görmeye değer!

Rahibe Teresa’nın Makedonyalı olduğunu biliyor muydunuz? Üsküp’te Rahibe Teresa için kurulan müzeyi ziyaret ederek tarihe mal olmuş bu ünlü yardımseverin hikayesini yaşayabilirsiniz. 

Son olarak, Vodno Dağı’na yapacağınız teleferik gezileriyle Üsküp ve Makedonya’nın muhteşem doğasını en tepeden izleyebilirsiniz.

Saydıklarımızın dışında Üsküp’te katılabileceğiniz pek çok etkinlik, keşfedecek pek çok yer bulabilirsiniz. Üsküp’te öğrenci yaşamı ve kaliteli Üsküp üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilir, dilerseniz uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Bize Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizden ulaşabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız