DRAFT BLOG

Tüm Çekya İçerikleri
Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışı Eğitimi Soru Cevap Vol2 (yurtdışında okumak)

Yurtdışında okumak için gerekli olan evraklar nelerdir, son kayıt tarihleri nedir, devam zorunluluğu, burs imkânı gibi pek çok sorunuza cevap bulabileceğiniz bu videomuzda yurtdışı dil okulu ilgili de bilgi vermeye çalıştık.

Ostrava'da Yaşam

Genel Bilgiler

Ostrava, Çekya’nın en büyük üçüncü şehri olup başkent Prag’dan sonraki ikinci büyük şehir merkezine sahiptir. Nüfusu yaklaşık 315 bindir. Polonya sınırına 15 km uzaklıktadır. Oder, Ostravice, Lucina ve Opava ırmaklarının birleştiği bir bölgede kurulmuştur. Adını Ostra Nehri’nden (şimdiki adıyla “Ostravice”) alır. 

Konaklama

Ostrava, ziyaretçilerine 3, 4, 5 yıldızlı olmak üzere her bütçeye hitap eden konaklama imkanları sunmaktadır. Konaklayabileceğiniz mekanların çoğu şehir merkezinde konumlanmıştır. Turistler tarafından en çok tercih edilen bölge Stodolni Caddesi’dir. Eğitim almak için Ostrava’ya gelecek olan öğrenciler için çeşitli bütçelere hitap eden kiralık odalar ve apartman daireleri bulunmaktadır. Kira ücretleri aylık 125 ila 500 € arasında değişmektedir.

Ulaşım

Ostrava, Çekya’da ulaşım araçlarını en rahat ve ekonomik şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden biridir. Şehirde en çok kullanılan ulaşım araçları taksi, tramvay ve otobüstür. Otobüs ağı oldukça gelişmiş durumdadır. Şehrin birçok yerine otobüs hattı mevcuttur. 

Ostrava’da tramvay hatları da oldukça gelişmiştir. Hem tramvay hem otobüs hatları 24 saat hizmet vermektedir, bu bakımdan ulaşımın kesintisiz devam ettiği söylenebilir. Ancak saat 04:00’ten sonra toplu ulaşım araçlarının seyrekleştiği akılda bulundurulmalıdır. 

Ostrava’da taksi tarifeleri görece pahalı olmadığı için turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Yeme-İçme

Ostrava, Çek mutfağının en lezzetli yemeklerini bulabileceğiniz şehirlerden bir tanesidir. Çek mutfağında çorba oldukça sık tüketilen bir yemektir. Çek mutfağının en popüler çorbaları patatesli Bramborova Polevka, sarımsak ile hazırlanan Cesnekova Polevka ve ciğer kullanılarak yapılan Hovezi Polevka’dır. Ayrıca ızgarada pişmiş ördek etiyle yapılan bir yemek olan Pecena Kachna da Çek mutfağının en sevilen yemeklerinden biridir.

Sosyal Etkinlikler

Ostrava’da gerçekleşen Colors of Ostrava festivali Çekya’nın en önemli festivallerinden biridir. Hem yerli hem yabancı birçok grubu ağırlayan bu festival her yıl temmuz ayında düzenlenmektedir. Bu festivalde müziğin yanı sıra tiyatro oyunları da sergilenmektedir.

Her yıl mayıs ayında düzenlenen Ostrava Knight Festivali,uluslararası ölçekte düzenlenen bir satranç turnuvasıdır. 

Her yıl ekim ayında düzenlenen Ostrava Dans Festivali, uzun yıllardır sürdürülen bir gelenektir. Birçok farklı dansın sergilendiği bu festival oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Şehrin merkezinde yer alan Masaryk Meydanı, şehrin en çok ziyaret edilen bölgelerindendir.

Ostrava Oyuncak Müzesi, 60 ülkeden gelen eserlerin sergilendiği bir müzedir. Turistlerden yoğun ilgi gören bu müzede 19. yüzyılın ortalarından kalma oyuncaklar da bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız