DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Oxford'da Yaşam

Harry Potter serisinin çekim yeri olan Oxford şehri, İngiltere’nin en tarihi şehirlerinden biridir. Mimarisinin görsel bir şölen sunduğu şehrin her yerinde tarihin bir parçasını bulmak mümkündür. Her ne kadar tarihi dokunuşunu korumaya özen gösterse de Oxford bugün, modern ve ileriye dönük bir şehirdir. İki üniversite, pek çok hastane, motor üretim merkezi, eğitim merkezleri, yayıncılık merkezleri ve çok sayıda bilim ve teknoloji tabanlı şirketlerin bulunması Oxford’u Birleşik Krallığın kültürel açıdan en gelişmiş şehirlerinden biri yapmaktadır. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmasının da bu şöhretteki payı büyüktür.

ULAŞIM

Oxford, insanların genelde yaya olarak seyahat etmeyi tercih edecekleri kadar küçük ve ulaşımı kolay bir şehirdir. Bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır, bu nedenle bisiklet yolları ve bisiklet kiralama seçenekleri oldukça gelişmiştir. Şehrin etrafını tamamen çevreleyen çift şeritli devasa bir anayol sayesinde, uzun mesafeleri günün hemen her saati sıkışık olan trafiğe takılmadan kat etmek mümkündür. 7 gün 24 saat başkent Londra’ya otobüs ve trenle ulaşım mümkündür. Toplu ulaşım için alacağınız aylık bilet ücreti 56 £ civarındadır.

YEME- İÇME

İngilizlere özgü hepimizin “17:00 Çayı” olarak bildiği sütlü çay ile birlikte hamur işlerinin, çilek reçellerinin, kremaların, bazen de sandviçlerin yendiği meşhur öğünün asıl adı “High Tea” yani “Soylu Çayı”dır ve aslında geleneksel olarak 16:00’da yapılır. 
Ailenin bir araya gelip yediği akşam yemekleri İngiliz Kültürü’nde oldukça önemlidir. Özellikle Cuma akşamları Balık ve Kızartma yemek bir gelenektir. 
Öğrencilerin yoğun yaşadığı pek çok şehirde olduğu gibi Oxford’da da her saat, her bütçeye uygun, her çeşit yemeği bulabilmeniz mümkündür. Paket servis alıp elinizde yiyebileceğiniz yemeklerden yıldızlı restoranlara kadar pek çok seçenek mevcuttur. 
Oxford’da kendi yemeğini yapmayı sevenleri sevindirecek bir diğer şey ise marketleri olacaktır. Şehirdeki ve/veya çevresindeki köylerde bulabileceğiniz çiftçi marketlerinden kendi yetiştirdikleri ürünleri satın alabilir ya da Covered Market gibi süpermarketlerden alışveriş yapabilirsiniz.

KONAKLAMA

Dünyanın en iyi üniversitelerinden birinin bulunması, şehrin tarihi açıdan taşıdığı önem ve daha pek çok şey ev fiyatlarının ve kiralarının yüksek olmasına neden olsa da şehrin semtinden semtine fiyatlar elbette değişiklik gösterir. Şehir merkezi kiraların en yüksek olduğu bölge iken Doğu Oxford (Kenilworth Avenue, Cowley Road, St Clement’s ve Iffley Road) bölgesi öğrencilerin en çok tercih ettikleri ve kiraların şehrin geri kalanına göre çok daha uygun olduğu bir bölgedir diyebiliriz. 

SOSYAL YAŞAM

Ashmolean, Pitt Rivers ve Natural History müzeleri Oxford’dayken ziyaret edebileceğiniz dünyaca ünlü müzelerdir. Kültürel açıdan dünyanın merkez şehirlerinden biri olan Oxford’un ev sahipliği yaptığı bazı müzik festivalleri şunlardır; Common People, The Wilderness Festival ve Truck Festival. Festivallerin haricinde şehirde yıl içerisinde karnavallar ve renkli sahne şovlarına yer verilen fuarlar düzenlenir. Botanic Garden ve şehrin kısa bir mesafe dışında bulunan Shotover Country Park, doğaseverler için keyifli bir kaçış noktası olacaktır. 

ORTALAMA FİYATLAR

Ulaşım:                       56 £
Yeme-İçme:                258-361 £
Konaklama:                536-677 £
Sosyal Yaşam:           41-123 £

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız