DRAFT BLOG

Pandemi Sürecinde Yurt Dışı Eğitimini Türkiye'de Sürdürmek Mümkün mü?

Bilindiği üzere coronavirüs süreci, hayatımızdaki birçok şeyi derinden etkiledi. Neredeyse 6 aydır süren pandemi sürecinde iş, eğitim ve sosyal hayatımıza türlü yenilikler eklendi. Özellikle uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma metodları ile öğrenciler eğitimlerine, çalışanlar ise iş hayatlarına yeni bir düzende devam etmek zorunda kaldı. Pandemide en çok etkilenen süreç ise hiç kuşkusuz eğitim hayatı oldu. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de online eğitim sistemi ile öğrenciler derslerine devam ettiler. Eğitimde yaşanan bu dijital dönüş; yeni öğrenim metotlarını, öğrenciye uygun interaktif eğitim modellerini ve daha bir çok şeyi beraberinde getirdi. Öğrenciler bu süreçte eğitimlerini aksatmadan öğrenmeye devam etmiş oldular. Peki öğrenciler bu yeni öğretim sistemi ile öğrenim hayatlarına devam ederken eğitimlerini yurt dışında sürdürmek isteyen Türk öğrencileri, pandemi sürecinde ne gibi gelişmeler beklemektedir? Yurt dışı eğitimini Türkiye'de sürdürmek mümkün mü? YÖK bu konuda ne diyor?

Pandemi Süreci Ve Yurt Dışı Eğitimi

Okulların eğitim hayatlarına ara vermesi, derslerin sonlandırılması, yurt dışına giriş çıkışların kapatılması gibi birçok nedenden dolayı yurt dışı eğitim planlarını askıya alan binlerce öğrenci olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Eğitim ve öğretim hayatında yapılan kısıtlamalar,  öğrencilerin daha önce deneyimlemedikleri bir durumla karşılaşmalarına neden oldu. Bu yüzden yurt dışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için şu an hala bir belirsizlik var ve bunun daha ne kadar süreceği konusunda henüz net bir bilgiye sahip değiliz. YÖK, elbette bu süreçle ilgili bir takım düzenlemeler yapmış olsa da henüz net bir karar belli değil. Ancak şunu söyleyebiliriz ki her ne kadar YÖK kesin bir karar vermemiş olsa da, yurt dışında eğitim alan ya da almak isteyen Türk vatandaşı öğrenciler için, pandemi sürecinde eğitimlerini Türkiye'de devam ettirme konusu gündemde. 

Uzaktan Eğitim İle Yurt Dışı Eğitimi

YÖK şuan için yukarıda bahsettiğimiz konu ile ilgili düzenlemeler yapıyor olsa da, yurt dışı eğitiminizi online ya da diğer ismi ile uzaktan eğitim ile de sürdürmeniz mümkün. Sınavsız olarak kayıt yaptırabileceğiniz bu okullar, kampüs hayatı gerektirmeyen ve bulunduğunuz yeri terk etmeden size eğitim alma imkanı sunmaktadır. Peki hangi okullarda uzaktan eğitim bulunmaktadır? Öğrenci dostu olması ile bilinen Ukrayna'da bulunan Kharkov Ulusal Tarım Teknik Üniversitesi ve Kharkiv Ulusal İçişleri Bakanlığı Üniversitesi yurt dışında uzaktan eğitim alabileceğiniz kurumların başında gelmektedir.

Pandemi sürecinde yurt dışı eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak ve uzaktan eğitim programlarımız ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını en doğru şekilde alabilmek için uzman eğitim danışmanlarımız ile İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizde görüşebilir ya da bize online iletişim formundan ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız