DRAFT BLOG

Tüm Macaristan İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Pecs'te Yaşam

Genel Bilgiler

Pecs, Macaristan’ın güneyinde Hırvatistan sınırına yakın bir şehirdir. Baranya Bölgesi’nin merkezi olmakla beraber, Macaristan’ın beşinci büyük şehri olma özelliğini taşır. Yaklaşık 2000 yıllık tarihi olan bu şehir, sahip olduğu birçok tarihi eser ile tanınmaktadır. Şehrin ismi kaynaklara göre 13. yüzyılda yol anlamına gelen “Pechyut” kelimesinden gelmektedir. Osmanlılar da şehri “Peç” olarak adlandırmışlardır.

Konaklama

Pecs’te konaklamak için birçok seçenek mevcut. Şehir merkezine yakın her bütçeye uygun otel, butik otel ve moteller bulunmaktadır. Bununla birlikte uzun süre konaklama tercihinde bulunacaklar için şehir içerisinde eşyalı ve eşyasız olmak üzere, çeşitli tiplerde evler 250 ila 1000 € arasında kiralanmaktadır. Bununla beraber daha uygun fiyata konaklamak isteyen öğrenciler tarafından aile yanı konaklama seçenekleri de tercih edilmektedir.

Ulaşım

Pecs’te turistik mekanlar birbirine çok yakın mesafede olduğu için yürüyerek rahatlıkla gezilebilmektedir. Ayrıca Pecs’te otobüs ulaşım ağı son derece geniştir. Daha ekonomik olması açısından otobüs biletlerinin satış merkezlerinden alınması tavsiye edilir. Otobüs şoförlerinden alınan biletler daha pahalı olacaktır. Pecs üzerinden M6 otoyolu aracılığıyla Budapeşte’ye 1,5 saatte gidilebilmektedir.

Mutfak

Orta Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda Macaristan’ın özel ve bol çeşnili bir mutfağa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Macaristan’ın Osmanlı geçmişine sahip olmasından dolayı ülke mutfağının Türk mutfağıyla benzerlikler gösterdiği noktalar da vardır. Sığır eti, patates, domates, soğan ve biber ile yapılan Gulaş, bölgede en çok tercih edilen yemektir. Yanında küçük hamur parçaları bulunan “csipetke” ile servis edilmektedir. Soğan, haşlanmış bezelye, taze fasulye, kabak ve mercimeğin sütlü bir sosla karıştırılması sonucu hazırlanan sebze çorbası Fozeleks de bölgenin en meşhur lezzetlerinden bir tanesidir. 

Sosyal Etkinlikler

Pecs, sakin bir üniversite şehridir. Şehir merkezi küçüktür ve kolayca gezilebilir. Şehirde bulunan Neo-Romanesk Katedrali, en köklü ve en estetik yapıdır. Katedralin tarihi Roma İmparatorluğu’na dayanır. Bugünkü şekli 19. yüzyılda tamamlanmıştır.

Pecs’te bulunan Sopieane İlkel Hristiyan Mezarları 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Şehirde mutlaka gezilip görülmesi gereken eserlerden biridir.

150 yıl boyunca Osmanlı Devleti egemenliğinde kalan Pecs’te 17 adet camii bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü Szechenyi Meydanı’ndaki Gazi Kasım Paşa Camii’dir. 

Şehrin Önemli simgelerinden biri olan Barbakan Kulesi 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Bununla birlikte Pecs Ulusal Tiyatro Binası ve Csontvary Müzesi şehirdeki diğer önemli yapılardan bazılarıdır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız