DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Polonya'da Yurt Dışı Eğitimi

Avrupa’da eğitim almak isteyenler için en doğru ve hesaplı seçimlerden biri Polonya... Ülke Schengen Anlaşması sınırlarında yer aldığı için Polonya üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenciler Avrupa Birliği’ndeki pek çok başka kenti de rahatlıkla ziyaret edebiliyor. Ayrıca Polonya’da eğitim alırken bir yandan çalışmak da mümkün. Kampüs alanlarının, üniversite binalarının ötesinde, Polonya’daki şehirler de öğrenci-dostu bir altyapıya sahip. Öğrencilere indirimli olarak toplu taşıma, bisiklet ve ortak taşıt hizmeti sunuluyor. Kültürel olarak ise özellikle Türkiye’den gidecek öğrencilerin avantajına, Polonya mutfağında Türk mutfağı ile yüksek düzeyde benzerlikler bulunuyor. Polonya’da yurt dışı eğitimi almak için pek çok gelen yabancı öğrencinin bulunması, yeni gelenler için daha çeşitli, rahat bir sosyal ortam sağlıyor. 

Sınavsız eğitim, erken uzmanlaşma, başlıca okullar

Polonya’da yaşam giderleriyle birlikte düşük okul ücretleri vardır. Konaklama ve iyi donanımlı dersliklerin yanı sıra ülkenin eğitim tarzı açısından en dikkat çeken özelliği sınavsız eğitim uygulamaları. Öğrencilerin büyük oranda müfredatlarını kendilerinin belirlemesine izin veriliyor ve genellikle ilk sömestr dönemlerinden sonra ilk uzmanlaşma seçimleri kendilerinden bekleniyor. Birçok yabancı öğrenciyi kabul etmekle birlikte, Polonya üniversitelerinde aynı çeşitlilik ve gelişkinlikte oryantasyon programları ve kıdemli öğrenci birimleri her dil, din, ırktan öğrencinin eğitim ortamına kolayca alışması için çalışıyor. Uluslararası Öğrenci Memnuniyeti Ödülleri’nde öğrenciler tarafından “mükemmel” olarak seçilen üniversitelerin başında Poznan’dan Adam Mickiewikz Üniversitesi, Gdansk Bankacılık Okulu, Varşova Üniversitesi ve Wroclaw Teknoloji Üniversitesi geliyor. 

Peki başka yapılacak neler var?

Frederick Chopin, Milan Kundera gibi önemli sanatçıların ülkesi olan Polonya Avrupa’da hem tarihi, hem sanatsal olarak önemli değişimlerin olduğu bir ülkedir. Tarih ve müze meraklıları için gezip görülecek çok şey var. Fakat eğer tarihle ilgilenmiyorsanız şehirlerdeki renkli, çeşitli sosyal yaşama dahil olup diğer üretkenlik alanlarınızı yahut ülkenin doğal güzelliklerini keşfedin. Haşmetli Tatra Dağları’nda trekking, hiking aktivitelerine katılabilir, dev Mazurya Gölü’nde rahatlayabilir ve ülkenin uçsuz bucaksız ormanlarında yiyebileceğiniz farklı meyvelerin tadına bakabilirsiniz. 

Kulağa daha hoş gelecek başka ayrıntılar, Polonya’da eğitim deneyimine dair sorularınız ve aktif danışmanlık için online form üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız