DRAFT BLOG

Polonya'da Harç Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri Uygun mu?

Avrupa'nın şirin ve kendine has ülkesi olan Polonya, yurt dışı eğitimi düşünenler için oldukça uygun bir ülkedir. Ülkenin yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygundur. Para birimi Zloti olduğu için, para birimi Euro olan ülkelere kıyasla daha rahat bir öğrencilik hayatı yaşayabilirsiniz. Ülkenin harç ücretleri her üniversite için değişkenlik gösterse de bölüm ücretleri 1.500 Euro'dan başlamaktadır. Üniversiteler sınavsız eğitim sunduğundan dolayı, üniversite sınavından yeterli puan alamayan öğrencilerimiz için ise oldukça uygun seçenekler sunar.

Polonya'da Yaşam Maliyetleri - Ulaşım
Öğrenciler için aylık paso seçeneği bulunmaktadır ve hemen hemen tüm ulaşım araçlarında aktif olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca şehir içi ulaşımında pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi bisiklet kullanmanız mümkündür. Bisiklet kullanımı ile beraber aylık ulaşım giderlerinizi oldukça düşürebilir ve şehrin manzarasının keyfini de doyasıya çıkarabilirsiniz

Polonya'da Yaşam Maliyetleri - Yeme-İçme
Ortalama bir restoranda bir öğün yemek Türk Lirası bazında yaklaşık 15 liradır. Türk damak tadına yakın lezzetleri ile bilinen ülkenin en sevilen lezzetlerinden biri Sanok yemeğidir. Sığır etinin özel bir sos ile harmanlanmasıyla hazırlanan bu yemek türü pek çok öğrenci, turist ve gezgin tarafından da tercih edilmektedir.     

Polonya'da Yaşam Maliyetleri - Konaklama
Polonya’nın pek çok yerinde ve özellikle Varşova'da ucuz hostellerde dahi kaliteli hizmet alabilmeniz mümkündür. Şehrin turistik merkezlerine en yakın mesafede olan Old Town, turistler ve öğrenciler tarafından konaklamak için en çok tercih edilen bölgedir. Erasmus programı sayesinde Varşova’yı tercih eden öğrenciler, genellikle Mokotow ve Miodowia çevresindeki apartmanlardan kiralık daire veya oda tutmaktadır. Ortalama bir yurt kirası en düşük 500 Türk Lirası civarında iken ev kirası 800 Türk Lirası civarındadır.

Polonya’da eğitim almak üzere başvuru yapan adaylar lisede almış oldukları dersler, başarı durumları, yeterlilikleri ve tercihleri doğrultusunda Polonya üniversitelerine yerleştirilmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi İngilizce ya da Lehçe olarak alınabilmektedir. Polonya üniversite eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl sürer. Polonya üniversiteleri hakkında ücretsiz danışmanlık almak için ofislerimizi arayabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizle irtibat kurarak yüz yüze bilgi alabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız