DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Polonya'da Ortalama Yurt Dışı Eğitim Masrafları Ne Kadardır?

Öğrenci dostu ülkeler arasında başı çeken Polonya, bugün yurt dışı eğitimi denince akla ilk gelen ülkelerden biridir. Köklü üniversitelere de ev sahipliği yapması ile bilinen Polonya, ülkemizden de pek çok öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır. Polonya, yaklaşık 310 özel üniversite ve yükseköğrenim kurumu, 138 devlet üniversitesi ile eğitim alanında ön plana çıkan ülkelerden olmayı başarmıştır. Üniversite sayısının bu denli fazla olması, Avrupa’nın diğer ülkelerine göre eğitim ücretlerinin düşük kalmasına da katkıda bulunmuştur. Polonya yükseköğrenime önem veren bir ülkedir ve ciddiyetle uygulanan gelişmiş eğitim politikalarına sahiptir. Peki bu kadar geniş olanaklara ve eğitim fırsatlarına sahip olan Polonya'da ortalama yurt dışı eğitim masrafları ne kadardır?

Polonya Üniversitelerinin Eğitim Ücretleri

Polonya'da pek çok uygun fiyatlı kaliteli üniversite bulunmaktadır. Örneğin Varşova Teknoloji Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği 4000 €, Elektrik Mühendisliği ise 3500 € civarındadır. Türkiye’de çok yüksek puanlara ve daha yüksek maliyetlere okuyabildiğiniz Tıp fakültesini Polonya’da Varşova Tıp Üniversitesi’nde 11000 €’ya okuyabilir ve Dünya Sağlık Örgütü gibi pek çok saygın kurumlarca tanınan, hemen hemen her ülkede geçerliliği bulunan bir diploma alabilirsiniz. Polonya’nın en saygın ve popüler okullarından olan Lodz Teknoloji Üniversitesi’nde ise 2000 € harç ücretiyle Elektrik Mühendisliği okuyabilirsiniz. 

Polonya'nın genel yaşam koşullarından da bahsetmek gerekirse ilk olarak, Polonya’nın para birimi Zloty’dir. 1 Zloty yaklaşık olarak 1.80 Türk Lirası’na denk gelmektedir. Varşova nemli karasal iklime sahiptir. Kışları soğuk ve karlı, yazlarıysa sıcak ve güneşlidir. Turistik bir şehir olmasının da avantajıyla Varşova konaklama açısından pek çok farklı seçenek sunabilmektedir. Ucuz hostellerde dahi gayet kaliteli bir konaklama hizmetinden faydalanmak mümkündür. Aynı zamanda ev kiralamak için kurulmuş aracı internet siteleri sayesinde kiralık oda veya daire bulmak çok kolaydır. Varşova’da genç nüfus genellikle İngilizce bildiği için yurt dışından gelenler açısından iletişim konusunda pek zorluk yaşanmamaktadır. Şehir içi ulaşımda otobüs, tramvay ve metro kullanılmaktadır. Metro hatları şehrin pek çok noktasına uzanmakta olup günlük biletler öğrenciler için %50 indirimlidir. Sayısız müzesi, sanat galerisi, opera salonu ve tiyatrosuyla Varşova, kültürel etkinlikler bakımından da zengin olanaklar sunmaktadır. 8 gün süren Varşova Sonbaharı isimli müzik festivali ve her yıl gerçekleşen Varşova Film Festivali, şehirde gerçekleşen sayısız etkinlikten yalnızca iki tanesidir.

Polonya pek çok avantajı bünyesinde barındırmaktadır. Polonya'da yurt dışı eğitimi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız