DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Polonya'da Sınavsız Psikoloji Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler

Psikoloji yeryüzünde geliştirilmiş en önemli beşeri bilimlerden biridir. İnsanların duyguları, düşüncelerinde yakalanabilecek izler vasıtasıyla kişiliklere, davranışlara anlam kazandırılmasını ve gittikçe yeni öğeler kazanan sosyal yaşam içerisinde baş gösterebilecek iletişim sorunlarının çözümünü hedefler. Ülkemizde olduğu gibi bu bilim üzerine uzmanlaşmak isteyen insan sayısı son derece fazladır ve pek çok öğrenci adayı da nitelikli psikoloji eğitimi alabilmek için yurt dışında eğitim olanaklarını araştırmaktadır. 

Avrupa’da Sınavsız Üniversiteler

Psikoloji çoğunlukla üniversitelerde yüksek puanlar alarak okunabilen bir bölüm. Ülkemizde olduğu gibi yurt dışı eğitimi almak, Avrupa’da psikoloji okumak isteyen pek çok öğrenci belki de yalnızca sınav stresi, kaygısı sebebiyle bu eğitim şansını yakalayamamaktadır. Fakat  her şeye kolayca ulaşabildiğimiz günümüzde, sınav kaygısı çeken ama yine de nitelikli bölümlerden mezun olmak isteyen öğrenci adayları için de çözümler mevcuttur. Çoğunlukla Baltık, Doğu Avrupa, Balkan bölgelerinde sınavsız üniversiteler oldukça yaygındır ve sınavsız psikoloji eğitimi almak isteyen Türkiyeli öğrenci adayları tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler.

Bu yazımıza konu olan, sınavsız psikoloji eğitimi imkanı sağlayan üniversitelerin yer aldığı ülke Polonya. Bu ülke Doğu Avrupa’nın en çok ziyaret alan ülkelerinden biri olup yüksek sayıda yabancı öğrenciyi de ağırlamaktadır. Yaşam maliyetleri Batı Avrupa’daki Almanya gibi ülkelere nazaran daha uygun olduğundan daha çok tercih edilebilmektedir. Öğrenci dostu şehirleri ve yüksek kaliteli üniversiteleriyle üniversite konusunu konuşan çoğu insan tarafından konuşulan bir ülkedir. 

Şimdi bu ülkede sınavsız psikoloji eğitimi almanızın mümkün olduğu iki üniversiteyi inceleyelim.

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)

1996 yılı gibi erken sayılabilecek bir tarihte kurulan bu üniversite, Polonya sınırları içerisinde kurulmuş olan ilk özel üniversitedir. Neden bu kadar geç? Polonya 1991 yılına kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği içinde yer alan bir ülkeydi ve bu ülkede eğitim tamamiyle devlete bağlı bir faaliyet olarak yürütülüyordu. Bu birliğin dağılmasından sonra özel üniversiteler de eski Sovyet coğrafyasında daha yaygın olarak kurulmaya başladı. 

Polonya'da Sosyal Bilimler programları sunan yükseköğretim kurumları arasında Bilim ve Yükseköğretim Bakanlığı tarafından önde gelen bir kurum olarak gösterilen SWPS, İngilizce müfredatlı 15 lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. Öğrenciler Dil Çalışmaları, Psikoloji, Hukuk, Uluslararası İşletme, Yaratıcı Yazarlık ve Tasarım programlarını seçebilirler. Bu okula başvuru yapabilmeniz için dil yeterliliğinizi belgelemenin dışında yapmanız gereken tek şey lise diplomanızı ve not dökümünüzü çıkarmak.

Varşova Üniversitesi

Yine başkent Varşova’da yer alan bu üniversite Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesi arasında yer almaktadır. Ayrıca Times Yüksek Öğrenim Dünya Üniversite Sıralaması ve Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (Şangay Sıralaması olarak da bilinir) gibi uluslararası sıralamalarda da yüksek pozisyonlardadır. Sınavsız öğrenci kabul eden bu üniversitede eğitim dili İngilizce’dir ve geniş bir lisans, yüksek lisans eğitim yelpazesi sunmaktadır. 

Bu okulda Psikoloji bölümünün yanı sıra Edebiyat, Gazetecilik, Siyasal Bilgiler, Uluslararası İlişkiler gibi beşeri bilimlere dayanan bölümler de yer almaktadır. 

Bize Ulaşın!

Yurt dışında sınavsız öğrenci kabul eden üniversiteler, Polonya’da okuyabileceğiniz diğer bölümler ve merak ettiğiniz diğer sorularınız için Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na ulaşabilirsiniz. 

Bunu internet sitemizde yer alan iletişim formunu doldurarak yapabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız