DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Polonya'da Yaşam

Polonya, Avrupa’nın ortasında yer alan, Türkiye gibi hem coğrafi hem de kültürel anlamda Doğu ve Batı’yı birleştiren bir ülkedir. 38 milyon nüfuslu Polonya, Avrupa Birliği (AB), Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) ve Birleşmiş Milletler (BM) üyesidir.

Gezip görmeyi sevenler için Polonya bir cennettir. Bir gün Baltık Denizi kıyısında gündoğumunu izleyebilir, ertesi gün Polonya’nın güneyindeki dağların ardından günbatımının keyfini sürebilirsiniz.

Görülecek harikalar barındıran şehirlerden yola çıkıp kendine has bitki örtüsü ve doğal yaşam barındıran nefes kesici ormanlarda gezintiye çıkabilirsiniz. Polonya, herkesin kendi zevkine göre bir şeyler bulabileceği bir ülkedir. Rüzgar sörfüyle ilgileniyorsanız Hel Yarımadasını, tırmanmayı seviyorsanız Swietokrzyskie Dağlarını ziyaret etmeyi unutmayın.

Polonya, Avrupa’nın en hızlı gelişen ekonomilerinden biridir. AB’nin altıncı en büyük ekonomisi olup dünyada yirmi birinci sıradadır. Son büyük ekonomik krizde pozitif GSYİH açıklayan tek AB ülkesidir.

Güvenlik

Güvenli bir ülke olan Polonya’da suç oranları düşüktür. Ancak dünyanın her yerinde olduğu gibi sağduyuyu elden bırakmamak, güvenliğinizi riske atabileceğiniz durumlardan kaçınmanızı öneririz. İhtiyaç duyulduğu halde Polonya Polis Gücü kimliğinizi sorma ve başkaları için büyük tehdit teşkil eden kişileri tutuklama hakkına sahiptir. Kentsel alanlarda kamu düzeni belediye polis gücü tarafından sağlanmaktadır. Genellikle konser veya festivallerde kamu güvenliğini gözetirler. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, tehdit altında olduğunuzu hissettiğinizde veya kaybolduğunuzda her zaman bir polis veya kent muhafızından yardım isteyebilirsiniz.

Yaşam Masrafları

2004’ten beri Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, Polonya’da yaşam diğer AB ülkelerinden hâlâ ucuzdur. Her ilçede en az iki haftada bir pazarlar kurulmaktadır, bu pazarlardan taze sebze ve meyveler ucuza alınabilir, aslına bakılırsa en iyi seçenektir. Günlük ürünlerin yerel küçük dükkanlara nazaran süpermarketlerde ve daha büyük şarküteri mağazalarında daha ucuz olduğunu hatırlatalım.

Bazı temel ürünlerin fiyatları (Zloty cinsinden):

Ürün                                    En ucuz fiyat

Ekmek                                    2 PLN

Tereyağ (200 g)                      3 PLN

Süt (1 litre)                             2 PLN

Makarna (0,5 kg)                   4 PLN

Pirinç (0,5 kg)                        4 PLN

Patates (1 kg)                        3 PLN

Elma (1 kg)                            3 PLN

Muz (1 kg)                              4 PLN

Tavuk (1 kg)                           10 PLN

Kıyma (1 kg)                          10 PLN

Yumurta (10 adet)                  5 PLN

Diş Macunu                            7 PLN

Duş Jeli                                  4 PLN

Şampuan                               4 PLN

Saç Kesimi                           40-60 PLN

 

Ulaşım

Polonya’da her şehir kendi toplu taşıma servisine sahip olduğu için ücretler şehirden şehre değişebilir. Ancak iyi tarafı, öğrenci olduğunuz için toplu taşımayı indirimli kullanacaksınız. Bu indirimler genellikle %50’ye kadar çıkmakla birlikte faydalanabilmeniz için ülkemizde olduğu gibi öğrenci kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Tekli, günlük, haftalık, aylık ve üç aylık toplu taşıma bileti alabilirsiniz. Toplu taşımayı yoğun kullanıyorsanız üç aylık seçenek sizin için en hesaplısı olacaktır.

Polonya’da otobüs, tramvay, metro ve tren gibi ulaşım seçenekleri mevcuttur. Fakat tramvay ve otobüs biletlerinin trenlerde geçmeyebileceğini hatırlatalım. Dolayısıyla, ceza ödememek için, seçtiğiniz ulaşım aracı için her zaman doğru bileti yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

Bunların yanı sıra, ulaşım taksilerle de sağlanabilir. Yine ülkemizde olduğu gibi en pahalı ulaşım alternatifidir. Gündüz km başına 2-4 PLN olan taksi ücretleri gece tarifesinde 3,5-4,5 PLN’ye kadar çıkabilir. Raylı taşıma duraklarında, havalimanlarında, alışveriş merkezlerinde ve şehrin önemli noktalarında taksi durakları bulunmaktadır. Diğer taraftan, bazı özel ulaşım şirketlerinin taksi olarak kayıtlı olmadıklarını belirtelim. Bunlar taksi gibi görünmekle birlikte yan kısımlarında telefon numaraları bulunmaz ve normal taksilerden çok daha pahalıdırlar. Normal taksilerin yan kapılarında telefon numaraları bulunmaktadır ve bunlardan birini aramak sizin için daha hesaplı olacaktır.

Tıbbi Hizmetler

Polonya’da eğitim alırken Ulusal Sağlık Fonu’nda (NHF) sigortalı olmalı veya Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) bulundurmalısınız. Sağlık sigortasına sahip olmak vize başvuruları için de gereklidir. Olur da hastalanırsanız, NHF ile anlaşmalı bir Genel Pratisyen (GP) doktora giderek (devlet sağlık merkezleri ve üniversitelerdeki sağlık merkezlerinde yer alan doktorların hepsi NHF ile anlaşmalıdır) EHIC veya başka bir sağlık sigortası belgesi göstermeniz gerekecektir. GP sizi muayene ettikten sonra ihtiyaç duyarsa bir uzmana veya hastaneye yönlendirecektir.

Acil durumlarda (kaza, acil ciddi hastalık vb.) ambülans çağırarak hastanelerin acil servislerine gidebilirsiniz. Böyle durumlarda ambülans hizmeti ücretsizdir. Ancak yine hastanede sağlık sigortanızı belgelemeniz gerekecektir.

Posta ve Telefon Hizmetleri

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Polonya’da da cep telefonları en yaygın iletişim araçlarıdır. Ülkede pek çok mobil ağ bulunmaktadır. Era, Orange ve Plus GSM gibi markalar en büyükleridir. Eğitiminiz süresince faturalı veya kontörlü hat seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Polonya’da sokaklarda bulunan ankesörlü telefonlar hâlâ kullanımdadır. Özel arama kartları büfeler, gazeteciler, benzin istasyonları veya postanelerden temin edilebilir.

Ulusal posta hizmetleri sağlayıcısı Polonya Posta Hizmetleridir. Postalarınızı pek çok postaneden Ekonomi ve Öncelikli gibi seçeneklerle gönderebilirsiniz. Öncelikli seçenekle gönderileriniz ertesi gün alıcıya ulaşacak (saat 3’ten önce göndermeniz koşuluyla), başka bir Avrupa ülkesine ise 3 gün içinde iletilecektir. Avrupa dışında bir ülkeye posta göndermek istiyorsanız gönderinizin teslimi 5 ila 7 gün içinde gerçekleşecektir. Ekonomi seçeneğiyle gönderilenler çok daha uzun sürebilir ve genellikle önerilmez. Önemli evraklar gönderecekseniz postanızın nerede olduğunu takip edebileceğiniz taahhütlü posta yöntemiyle göndermenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız