DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Polonya da Yaşam Maliyetleri

Yüksek öğrenim konusunda Avrupa’nın en önemli ülkelerinden birisi haline gelen Polonya yurtdışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler tarafından akademik koşullarının göz kamaştırıcılığı, kentlerinin tarihsel dokusu ve dünya çapında ilk 1000 eğitim kurumu arasında yer alan prestijli üniversiteleri dolayısıyla sık sık tercih edilen bir ülkedir. Özellikle öğrenci dostu olması ile bilinen Polonya’da yaşam maliyetleri oldukça uygun ve öğrenciyi zorlamayacak seviyededir.

Sınavsız üniversite eğitimi sağlayan, başarılı İngilizce hazırlık kurslarına sahip olan üniversitelere ev sahipliği yapan ve bünyesinde eğitim gören öğrencilere haftalık 20 saatlik bir part-time çalışma imkanı sunan Polonya aynı zamanda Euro yerine kendi para birimini kullanan Avrupa ülkeleri arasında olduğu için bu kıtadaki diğer ülkelere kıyasla çok daha uygun yaşam koşullarına sahip bir ülkedir.

Polonya’da alınacak bir yüksek öğrenim sırasında yaşam maliyetleriniz çok daha uygun fiyatlı olacaktır. Ülkede özellikle gıda ve ulaşım giderleri oldukça caziptir. 

Barınma konusunda, öğrenci akademisi olarak bilinen yurtları olan ülkenin bu yurtlarının çift kişilik odalarındaki kişibaşı aylık kiralama ücreti 750-1500 TL arasındadır. Yurt fiyatlarında konumlanılan şehre ve merkeze yakınlığa göre farklılık mevcuttur. Yurtlar dışında, 2 kişinin kalabileceği 1+1 daire fiyatları şehir merkezlerinde ortalama 1500-3100 TL arasındayken merkeze uzak yerlerde ise ortalama 1000-2200 TL arasındadır. 3 odalı bir dairenin ortalama fiyatı şehir merkezinde 2100-2500 TL arasında iken merkeze uzak yerlerde ise 1700-3700 TL arasında seyretmektedir.

Ulaşım giderleri açısından da Polonya, Avrupa’daki rakiplerine kıyasla çok daha üstün bir konumdadır. Bulunacağınız şehre göre değişmekle birlikte aylık öğrenci abonman kartı 50 – 60 TL ve tam abonman kartı ortalama 130-140 TL arasında değişmektedir. Bu kartlar sayesinde metro, otobüs ve tramvayı sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Otobüs ve metrolara tek biniş tam kart 4 TL civarındayken, öğrenci binişi 2 TL civarındadır.  Polonya’nın Taksi tarifeleri de oldukça uygundur ki özellikle Lublin şehrinde bu tarifeler son derece ucuzdur. Polskibus kullanarak Polonya’da otobüs yolculuğu da yapabilirsiniz. Şehirlerarası yolculuklar 1-50 TL arası, son derece uygun fiyatlarda yapılmaktadır. 

İletişim konusunda da son derece uygun olan Polonya’da sim kartlar 25-30 TL arasında değişiklik göstermektedir. 10 GB’lık internet paketi yaklaşık 10-15 TL’dir ve yeni sim kart alan kişilere 100 GB’a kadar hediye internet verilmektedir. Polonya’daki Market ve Pazar fiyatları da oldukça düşüktür. Polonya’daki süpermarketler arasından en uygun fiyatlı olanı Biedronka’dır.

Ülkedeki pek çok müze ve sanat galerisi de entelektüel merakı olan öğrenciler için ya ücretsizdir ya da son derece ucuzdur ki kültüre ve sanata olan düşkünlüğüyle tanınan Polonya hükümeti bu alanda ülkede öğrenim görmeye gelen öğrencilere kolaylık sağlamaktadır.

Polonya’da prestijli ve saygın bir yurtdışı eğitimi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, İstanbul ve Ankara ofislerimizi ziyaret ederek, kaydınızı en doğru şekilde yaptırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız