DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Polonya Üniversiteleri Hakkında Bilgiler

Polonya, son derece geniş eğitim ve öğretim fırsatları sunan bir ülkedir. Orta Avrupa’da bulunan ülkenin %98’ini Polonyalılar meydana getirir. Geri kalan kısmı ise; Ukraynalılar, Almanlar ve Belarus kökenlilerden oluşmaktadır. Polonya halkının %98’i okuma yazma bilmektedir. Resmi dili Lehçe olan ülkenin %65’i genç nüfus kategorisindedir. Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesi olan Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Krakow, Kodz ve Gdansk ülkenin diğer önemli şehirleri arasındadır. Avrupa’daki ülkeler arasında en düşük suç oranına sahip olan Polonya, güvenli ülkeler arasında yer alır. Yaşamak için en ucuz Avrupa Birliği ülkelerinden biri olup fiyat endeksi ülkemize yakındır.

Sunduğu güvenilir, ucuz ve çok çeşitli eğitim fırsatları nedeniyle Polonya’da eğitim giderek daha çok tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir. Ülkenin yaşam ve eğitim giderlerinin uygun olması, eğitim ve öğretimin kaliteli olması gibi nedenlerden dolayı farklı ülkelerden birçok kişi eğitim almak için Polonya’ya gitmektedir. Resmi dilinin Lehçe olmasına rağmen pek çok üniversitede İngilizce eğitim verilmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar, sınav şartı olmaksızın sadece lise mezuniyeti koşuluyla kabul edilmektedir.  Polonya üniversite eğitimi için başvuru yapan öğrenci adayları lise mezunu ise aldıkları dersler, yeterlilik, başarı durumu ve tercihlerine yönelik olarak Polonya’da bulunan üniversitelere yerleşebilmektedir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında son derece ekonomik bir yaşam sunan ülkede aylık 450-500 Euro civarında cep harçlığı ile yeme-içme, sosyal yaşam, konaklama gibi masraflar rahatlıkla karşılanabilmektedir. Ayrıca eğitime başlayan öğrenciler hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra haftada 20 saat çalışma izni ile gelirlerine katkı sağlayabilmektedir.

Polonya’da eğitim almak isteyenler için iki temel seçenek bulunur. İlki YÖK tarafından tanınan ve denkliği olan bir okul tercih etmek, diğeri de YÖK tarafından tanınmayan ve denkliği olmayan bir okul tercih etmektir. Ülkede denkliği YÖK tarafından tanınmayan okullar bulunsa da alacağınız diploma tüm AB ülkelerinde geçerli olacaktır. Polonya’da üniversite eğitimi aldığınızda en büyük avantajınız, eğitiminizi ülke sınırlarında tamamladığınız takdirde yerleşim hakkı tanımasıdır. Polonya, bu konuda tek Avrupa Birliği ülkesidir. Bunun dışında üniversite eğitiminizi tamamladığınız takdirde eğitime devam etmek istiyorsanız, hiçbir sınava girmeden yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilirsiniz. Polonya’da Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içinde bulunan üniversiteler arasında Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi, Lodz Üniversitesi, Varşova Tıp Üniversitesi, Lodz Teknoloji Üniversitesi, Krakow AGH Teknoloji Üniversitesi, Krakow Teknoloji Üniversitesi, Wroclaw Tıp Üniversitesi ve Wroclaw Ekonomi Üniversitesi yer alır.  Belirttiğimiz üniversiteler haricinde diğer pek çok iyi ve köklü üniversiteyi de tercih edebilirsiniz.

Üniversite eğitiminiz için Polonya’yı tercih etmeyi düşünüyorsanız tecrübeli Draft Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz Ankara, İzmir ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret ederek alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız