DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Polonya YÖK Denkliği Olan Üniversiteler

Her yıl, dünyanın her yerinden daha fazla öğrenci yurtdışı üniversite eğitimi için Polonya’yı tercih etmektedir. Bunda yüksek kaliteli eğitim kurumlarının, düşük harç ücretlerinin ve aynı ölçüde düşük yaşam maliyetlerinin payı büyüktür. 

Orta Avrupa’nın kuzeyinde geniş bir alana yayılan Polonya, Doğu ve Batı Avrupa arasında kültürel bir kavşak ve köprü konumundadır. Bin yıldan uzun geçmişiyle köklü bir tarihe sahip olup bugün itibariyle eski Doğu Avrupa ülkelerinin en büyüğü ve Avrupa Birliği’nin yeni üyeleri arasında en yüksek nüfuslu ülkedir.

Polonya’nın yaşam maliyetleri, Batı veya Kuzey Avrupa ile kıyaslandığında çok düşüktür. Bu, Polonya’da üniversite okumanın diğer Avrupa ülkelerine nazaran çok daha düşük maliyetlerle mümkün olduğu anlamına gelir. Düşük yaşam masrafları yüksek eğitim kalitesiyle birleşince, Polonya’nın Türk öğrencilerin tercihleri arasında da en yüksek sıralarda yer alması elbette şaşırtıcı değildir. 

Polonya’da okumak isteyen öğrencilerin merak ettikleri konuların en başında Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği gelir. YÖK denkliği ve tanınırlığı hakkında bilgi sahibi olmak, yurtdışı eğitim tercihlerinde büyük önem taşır. Öncelikle, bir üniversitenin YÖK denkliği ve tanınırlığı iki ayrı konudur. Değişen prosedürler uyarınca, YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olmanız, diplomanızın otomatikman YÖK denkliğine sahip olacağı anlamına gelmez; zira YÖK denkliği bireysel başvuru yapılarak alınan bir belge olup bu belgeyi alabilmeniz için belirli şartları taşımanız gerekecektir. YÖK, gerekli gördüğü durumlarda ilgili eğitimi gerçekten alıp almadığınızı tespit etmek için mezunları bir seviye tespit sınavına tabi tutabilir. Bu sınavdan geçme notu 40’tır.

Ancak bu durum endişelenmenizi gerektirmez. Kaliteli ve nitelikli bir üniversite eğitimi almanız halinde bu sınavı rahatlıkla geçebilirsiniz. Polonya’da size sunduğumuz partner okullarımızdan mezun olduğunuzda bu konuda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür! Üstelik Polonya’nın kaliteli üniversitelerinden mezun olduğunuzda diplomanız Avrupa Birliği ve dünyanın pek çok ülkesinde geçerli olacaktır, yani dilerseniz mesleğinizi Avrupa Birliği’nde de icra edebilirsiniz!

YÖK’ün kabul ettiği QS, TIMES gibi dünya sıralamalarında ilk 1000’de yer alan üniversitelerden mezun olanlar, aldıkları eğitimin kalitesi sayesinde YÖK denkliği açısından daha avantajlıdır. Polonya’daki partner okullarımızdan pek çoğu bu sıralamalarda ilk 1000’de yer alır. Üstelik aralarında Varşova Üniversitesi, Varşova Tıp Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi, Wroclaw Teknik Üniversitesi, Wroclaw Tıp Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi, Lodz Tıp Üniversitesi, Lodz Üniversitesi gibi geçmişi yüzyıllara uzanan bu köklü ve kaliteli üniversitelere sınavsız kayıt yaptırabilirsiniz!

YÖK denkliği konusunda avantaj sağlayan kaliteli ve köklü Polonya üniversiteleri ve bölümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için web sitemizin ilgili sayfalarını ziyaret edebilir, dilerseniz uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz. Bizlere Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizden ulaşabilirsiniz! 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız