DRAFT BLOG

Tüm Çekya İçerikleri
Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışı Eğitimi Soru Cevap Vol2 (yurtdışında okumak)

Yurtdışında okumak için gerekli olan evraklar nelerdir, son kayıt tarihleri nedir, devam zorunluluğu, burs imkânı gibi pek çok sorunuza cevap bulabileceğiniz bu videomuzda yurtdışı dil okulu ilgili de bilgi vermeye çalıştık.

Prag'da Yaşam

Genel Bilgiler

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Çekya’nın (eski adıyla Çek Cumhuriyeti) başkenti ve en büyük şehri olan Prag, Orta Bohemya bölgesindeki Vlatna Nehri üzerinde yer almaktadır. 

Çekya’nın 14 idari bölgesinden biridir. Batısında Almanya, güneyine Avusturya, doğusunda Slovakya ve kuzeyinde Polonya bulunmaktadır. 

Yıl boyunca ılıman karasal iklimin hâkim olduğu şehirde dört mevsim yaşanır. Hava durumunu tahmin etmenin zor olduğu Prag’da hava koşulları yıllar içerisinde değişiklik göstermektedir.

Prag şehri “Altın Kent”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi farklı isimlerle de anılmaktadır.

Konaklama

Prag’da pek çok sosyal imkânı da bulunduran kompleks öğrenci yurtları çok sayıdadır. Üniversitelerin kendilerine ait yurtları olabildiği gibi özel yurtlar da konaklama alternatifleri arasında yer almaktadır. Maliyet bakımından uygun olan bu öğrenci yurtlarında öğrenciliğiniz süresince konaklayabilirsiniz. Yurtlarda kalmak yerine tek başına yaşama deneyimi kazanmayı tercih edenler için ise apartlar bulunmaktadır. Bu apartlarda tek kişilik odalar kiralanabildiği gibi iki veya üç kişi ile paylaştığınız bir daire kiralamak da mümkündür.

Ulaşım

Prag yüzölçümü bakımından küçük bir şehir olduğu için neredeyse her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma kullanmayı tercih edenler için ise metro, tramvay ve otobüs seçenekleri şehirdeki toplu taşıma araçları arasında en sık kullanılanlarıdır. Toplu taşıma araçları bilet sistemiyle çalışmaktadır. Öğrencilerin kullandığı indirimli biletlerin fiyatları çok uygundur. 

Prag, konumu itibariyle diğer Avrupa ülkelerini kolayca ziyaret etme şansı tanımaktadır. Prag’dan hareketle gerçekleştirilen Avrupa seyahatlerinde kullanılan biletlerin fiyatları da 10-15 Euro arasında değişiklik göstermektedir. 

Yeme-İçme

Çek Mutfağı, ağırlıklı olarak domuz eti ve hamur işlerinden oluşmaktadır. Goulash denen çorbaları ve Svickova isimli yemekleri her köşede bulunabilen lezzetlerdir. Svickova, haşlanmış biftek tarzı et parçaları, kereviz, havuç ve krema gibi ana malzemelerle pişirilmektedir. Yoğun sos içerisinde servise hazırlanmakta, yanında 4-5 dilim kabuksuz ekmek ve etlerden birinin üstünde bir dilim limon, frambuaz reçeli ve krema ile servis edilmektedir. Orijinal halinde dana eti kullanılansa da soya eti ile vejetaryenlere özel olarak da hazırlanabilmektedir.

Prag’da Çek Cumhuriyeti’ne ait bu özel lezzetlerin yanında dünya mutfaklarından farklı tatlar sunan restoranlar da yaygındır.

Sosyal Aktiviteler

Orta Avrupa’nın en cazip şehirlerinden biri olan Prag, tarihi dokusu ile Orta Çağ Avrupası’nı yansıtmaktadır. Prag’ın kalbi olarak bilinen ve şehrin merkezinde bulunan Old Town Meydanı şehrin en turistik noktasıdır. 1992 yılından beri UNESCO Dünya mirası listesinde bulunan meydan, şehrin en eski meydanı olup tarihi 10. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Meydanın çevresinde birçok ünlü Prag sokağı bulunmaktadır. Meydanın tam ortasında Jan Hus Anıtı ve çevresinde Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi ve Eski Belediye Sarayı bulunmaktadır. 

Eski Belediye Sarayı’nın üzerinde bulunan Orloj isimli Astronomik Saat, şehrin sembollerinden biridir. 12 bölümden oluşan saatin her bölümü 12 burcu temsil etmektedir. 3 ayrı bölümden oluşan saat 1410 yılında yapılan ve dünya üzerinde hala çalışmakta olan en eski saattir.

70 metrelik kulenin en tepesinde geniş bir Prag manzarası bulunmaktadır. Ayrıca gotik mimari dönemden kalan binanın bodrum katı da görülmeye değerdir. 

Şehrin sembollerinden bir diğeri ise Karl Köprüsü (Charles Köprüsü) dür. Vlatna Nehri üzerindeki köprü Old Town ve Prag Kalesi’ni birbirine bağlamaktadır. Köprü 515,8 metre uzunluğunda ve 9,5 metre genişliğinde olup üzerinde Barok tarzda 30 adet heykel bulunmaktadır. 

Şehir kültür ve sanat açısından yüzyıllardır en önemli Avrupa şehirlerinden biridir. Bunun en büyük örneği olarak halkın kendi arasında topladığı paralar ile yapımını 1865 yılında başlattığı ve 1881 yılında tamamlanan Opera Binası gösterilmektedir. 

Şehirde ayrıca her yıl onlarca festival düzenlenmektedir. Bu festivallerden en çok ilgi görenleri ise Prag Kış Müzik Festivali, Avrupa Film Günleri ve Bohemya Karnavalı’dır. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız