DRAFT BLOG

Tüm Letonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Riga'da Yaşam

Riga’da Yaşam

Genel Bilgiler

Letonya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Riga, Baltık ülkelerinin en çok çeşitlilik arz eden, en kozmopolit şehridir. İçinden geçen Daugava Nehri ile Baltık denizine açılan bir liman kentidir. Çok eski bir geçmişe sahip olan Riga’da Orta Çağ kentlerinin kendine has atmosferini hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, modern mimari hareketleri en çok destekleyen kentlerden biri olarak “Art Nouveau” tarzında ilginç yapılarla da karşılaşabilirsiniz. 

Baltık bölgesinin ekonomik merkezi olarak görebileceğimiz Riga’da ekonomik faaliyetler lojistik, teknoloji ve gıda ürünleri açısından gelişmiştir. Kente karasal iklim hâkimdir. Bahar ve yaz mevsimi kısa, kışları ise çok uzun sürer. 

Ulaşım

Riga’ya Türkiye’den direkt uçuşlar yaklaşık üç buçuk saat sürmektedir. İstanbul ve Antalya üzerinden doğrudan uçuş bulabilmek mümkündür. Bunun dışında aktarmalı pek çok seçenek de bulunmaktadır. 

Riga, pek çok yere yürüyerek ulaşabileceğiniz küçük bir kenttir. Özellikle “Old Town” denen eski kent merkezi, yaklaşık 1 km çapındadır. 

Bir öğrencinin Riga’da aylık ortalama ulaşım maliyeti 15-20 € civarındadır.

Konaklama

Riga’da pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi isterseniz ev-oda kiralayabilir veya okulların sizi yönlendirdiği seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Öğrenciler için aylık konaklama maliyeti 200 ila 350 € arasında değişmektedir.

Yeme-İçme

Alman, Rus ve Polonya etkisi altında kalan Letonya mutfağı pek ünlü bir mutfak olmasa da bazı yemekleriyle öne çıkmaktadır. Geleneksel mutfağı et, patates ve lahana üzerine kurulu olsa da kozmopolit Riga’da dünyanın her mutfağını deneyimlemek mümkündür. 

Riga’da “Art Nouveau” tarzında pek çok güzel kafe bulacaksınız. Bunun yanında, eski kent merkezinde de hem bir şeyler atıştırabileceğiniz hem de keyifli zaman geçirebileceğiniz güzel kafe ve restoranlar bulunur.

Riga’da bir öğrencinin aylık yeme-içme masrafı 140-180 € civarındadır.

Sosyal Aktiviteler

Tarihi kent Riga’da görmeniz gereken pek çok yer, katılmak isteyebileceğiniz pek çok sosyal aktivite bulunmaktadır. Özellikle 1211’de temeli atılan tarihi Riga Katedrali, Riga Kalesi, Aziz Peter Kilisesi, Özgürlük Anıtı ve “Art Nouveau” tarzındaki yapılarını görmenizi tavsiye ederiz. Riga Bourse Sanat Müzesi’nde Letonya’nın yanı sıra dünyanın diğer pek çok kültüründen eşsiz parçalar görebilirsiniz. 

Riga’da sosyal etkinlikler için aylık 50-100 € civarında bir bütçe yeterli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız