DRAFT BLOG

Tüm İtalya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Roma'da Yaşam

Genel Bilgiler

Modern İtalya’nın başkenti, bir zamanlar bilinen dünyanın çok büyük bir bölümünün yönetildiği Roma, binlerce yıllık geçmişiyle neredeyse bir açık hava müzesidir. Aynı zamanda, modern olanaklarıyla da çok canlı bir şehir olup bu iki niteliği kusursuz şekilde bir araya getirmesinden dolayı dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Nüfusu yaklaşık 2,7 milyondur ve Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı Vatikan şehri de bağımsız bir devlet statüsüyle Roma sınırları içinde kalır.

Roma’da Akdeniz iklimi hüküm sürmekle birlikte bu durum soğuk olmayacağı anlamına gelmez. Yazları sıcak, kışları ise nemli olup Kuzey Avrupa kentleri kadar olmasa da soğuk sayılabilecek derecelere düşer.

Yeme-İçme

Roma’da hatırlamanız gereken ilk bilgi, su almamanız gerektiğidir. Roma, binlerce yıldır çok lezzetli ve ücretsiz içme suyu geleneğiyle bilinir. Bulduğunuz ilk nasoni’den (içme suyu çeşmesi) şişenizi doldurabilirsiniz!

Roma’da ülkemizdeki pazar kültürüne benzeyen pazarları bulabilirsiniz. Buralardan ucuza alışveriş yapmak, taze meyve-sebze almak mümkündür. Buralar şehrin kültürünü de tanımak için de önemli noktalardır. Şehrin banliyölerine gittikçe fiyatlar ucuzlayacaktır.

Dışarıda yemek tüm turistik şehirler gibi pahalı olsa da Roma’da ucuza yiyeceğiniz bölgeler de bulunur. San Lorenzo bunlardan biridir. Burada uygun fiyatlı pek çok kafe, restoran ve pub bulabilirsiniz. Pigneto bölgesini de deneyebilirsiniz.

Ulaşım

Roma’nın büyük bir şehir olduğu düşünüldüğünde, her yerin beklediğiniz kadar yakın olmadığını görebilirsiniz. Fakat doğru ulaşım seçeneklerini tercih ederseniz Roma’da hayatınız çok kolaylaşacaktır. Roma’nın toplu taşıma sistemi gelişmiş olup üç metro hattı ve pek çok otobüs bulunmaktadır. Bilet ücretleri düşüktür, öğrenci ve sezonluk biletler ise daha da ucuzdur. 

Ancak Roma’da pek çok kişi giderek bisiklet ve araç paylaşım gibi seçenekleri de daha çok tercih eder hale gelmiştir. Araç paylaşım seçenekleri özellikle toplu taşımanın sona erdiği geç saatlerde önemli bir ulaşım seçeneğidir.

Konaklama

Tüm turistik şehirler gibi Roma’da konaklama pahalı olabilir. Ancak doğru adımları atarsanız eğitiminiz süresince uygun fiyata konaklamanız mümkündür. Örneğin, eğer ev kiralamayı düşünüyorsanız iki kişilik paylaşımlı odalar diğerlerine göre daha uygun olup gayet konforlu seçenekler mevcuttur. Roma’da ev fiyatları şehir merkezine doğru artmaktadır, üniversitelerin yakınında bazen uygun fiyatlı seçenekler bulmak mümkündür. Evler bazen tamamen mobilyasız olabilmektedir, bu nedenle herhangi bir ödeme yapmadan önce iyice incelemenizi ve minimum kira kontrat sürelerine dikkat etmenizi öneririz, zira Roma’da kira kontratları uzun süreli (standart olarak 4 yıl) yapılabilmektedir. Bunun dışında üniversitelerin yurt seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. 

Sosyal Etkinlikler

Roma, sosyal etkinlikler açısından görebileceğiniz en zengin şehirlerden biridir. Tüm şehrin bir açık hava müzesi niteliğinde olduğunu yukarıda belirtmiştik. Gireceğiniz her sokakta karşınıza tarih çıkacak; Antik Roma dönemi, Rönesans, Barok, modern vb. dönem ve mimari akımlardan pek çok eserle karşılaşacaksınız. Öğrenci kartlarıyla Roma müzelerini çok ucuza gezmek mümkündür, hatta bu kartla pek çoğunu ücretsiz gezebilirsiniz.

50’den fazla müze ve 900’den fazla kilisesiyle Roma’da 12’den fazla saha UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Buralarda dünyanın en önemli sanat eserleri bulunmaktadır. Michelangelo’nun ünlü Sistine Şapeli’ndeki fresklerini yerinde görebilir, dünyanın en önemli harikalarından biri kabul edilen Colosseum’u gezebilirsiniz. Ayrıca pek çok tarihi meydan keşfetmenizi bekliyor.

Kültürel hazinelerinin yanı sıra Roma son derece dinamik bir şehirdir. İster spor ister sanat, bilim veya eğlence temalı etkinlikler olsun, Roma’da dilediğiniz her şey için uygun bir seçenek bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız