DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Rusya'da Elektrik-Elektronik Mühendisliği Okuyun!

Sanayi devriminden modern çağa uzandığımız yakın tarih sürecindeki en önemli icatlardan birisi olan elektrik, insanoğlunun hayatına girdiği günden bu yana kendisini vazgeçilmez kılmıştır. Bu vazgeçilmezliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan elektrik-elektronik mühendisliği alanı zeki ve idealist birçok öğrenciyi kendisine çekmektedir. Teknolojinin öneminin git gide arttığı günümüz dünyasının gerekliliklerinden dolayı sürekli bir gelişme halinde olan elektrik ve elektronik mühendisliği alanı üniversitelerin en yoğun yatırım yaptığı bölümlerin başında gelmektedir.

Ülkemizdeki çok sayıda öğrencinin eğitim almak için birbiriyle yarıştığı elektrik-elektronik mühendisliği bölümüne dahil olmak yurtiçindeki üniversitelerin gerektirdiği koşulları göz önünde bulundurursak hiç de kolay değildir. Bu sebepten dolayı küçümsenmeyecek sayıda öğrenci, elektrik-elektronik mühendisliği lisansı yapmak için yurtdışındaki üniversiteleri tercih etmektedir. Bu alanda yurtdışı eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercihlerinin başında Rusya gelmektedir. 

Öğrencilere sınavsız eğitim hakkı tanıyan, ekonomik uygunluğu ile gerek akademik gerek turistik olarak dünyanın dört bir yanından insanı ağırlayan Rusya, Sovyet teknolojisinin mirasını taşıyan ve bu sebepten dolayı mühendislik alanında dünyanın en iyileri arasında bulunan bir ülkedir. 

Tarihte ilk defa bir insanı uzaya göndermeyi başararak mühendislik ve bilim alanında çığır açan bir gelenekten günümüze gelen Rusya, dışa bağımlılık problemi bulunmayan bir endüstriye sahip olduğundan dolayı kalifiye mühendisler yetiştirme konusunda dünyadaki en önemli ülkelerden dahi ileri bir konumdadır. Elektronik ve haberleşme alanlarında sayısız yeniliğe imza atan ve elektrik teknolojilerinde Amerika ile uzun yıllar büyük bir rekabeti sürdürmeyi başaran Rusya’da elektrik-elektronik mühendisliği eğitimi alacağınız en iyi okullardan biri başkent Moskova’da bulunan Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’dir.

1830 yılında temel bilimlerin öğretilmesi amacıyla kurulan Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Rusya’nın ilk teknik üniversitesi ünvanına sahiptir. Bilim ve teknoloji alanında rakipsiz mühendisler yetiştirmeyi görev edinmiş okulda tam zamanlı eğitim programları sunan 19 adet bölüm mevcuttur. Bugüne değin 200.000’den fazla mühendis yetiştirmiş okulda tüm modern makine ve araç yapım alanlarını içinde bulunduran bölümlerde eğitim gören öğrenci sayısı an itibariyle 19.000’dir. Ülkenin güçlü mühendislik geleneğini vizyoner bir bakış açısıyla bir araya getiren okul sadece Rusya’nın değil aynı zamanda Avrupa’nın da mühendislik merkezlerindendir.

Rusya’nın en modern kentlerinden birisi olan St. Petersburg’da bulunan St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi ise elektrik-elektronik mühendisliği eğitiminde ilerleme kaydetmiş bir başka eğitim kurumudur. 1899 yılından beridir faaliyet gösteren üniversite Rusya’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden birisi olarak kabul görmüştür ve güçlü akademik kadrosuyla güven veren bir yapıya sahiptir.

Rusya hem yurtdışı eğitim konusunda kendini kanıtlamış üniversiteleri bünyesinde barındırmasından dolayı hem de öğrenci dostu olmasından dolayı, yurtdışında eğitim almak isteyen pek çok öğrenci için başı çekmektedir.

Rusya’da elektrik-elektronik mühendisliği eğitimi almak ve Rusya’da yurtdışı eğitimi görmek istiyorsanız Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız