DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Rusya'da İnşaat Mühendisliği Eğitimi

Mühendislik alanında en çok tercih edilen eğitim programlarından biri olan İnşaat Mühendisliği, matematik, fizik, kimya gibi temel fen bilimlerine dayalı olarak gelişen ve insanlık tarihinin çok eski dönemlerine uzanan bir alandır. Bu programda bina, baraj, havaalanı, köprü, yol, liman, kanalizasyon, su şebekesi gibi hizmete ve endüstriye yönelik yapıların planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konuları ile ilgili temel ve ileri seviye eğitimler verilir.

Bölgemizin ve dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Rusya'da eğitim almak, pek çok açıdan avantajlı bir tercih olacaktır. Rusya üniversitelerinden alacağınız diplomalar, Avrupa Birliği ve dünyanın geri kalanında geçerlidir. Rusya'da eğitim almak, küresel ticaretin en çok konuşulan dillerinden biri olan Rusçayı yerinde öğrenme ve geliştirme olanağı tanır. Bu da sizi her zaman bir adım ileri çıkaracaktır. Peki, Rusya’da İnşaat Mühendisliği eğitimi nasıl alınabilir?

Mühendislik, mimarlık gibi alanlarda başarılı bir geçmişe sahip köklü eğitim kurumlarıyla Rusya Üniversiteleri, İnşaat Mühendisliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği eğitim kurumlarındandır. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi, Nizhny Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Rusya’da İnşaat Mühendisliği eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen eğitim kurumlarıdır. 

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 1921 yılında kurulmuştur. Moskova’da 1907’den beri faaliyet gösteren Sivil Mühendislik Koleji’nin temelleri üzerine kurulan üniversite, Rusya’nın en köklü eğitim kurumlarından bir tanesidir. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, Ulusal Araştırma Enstitüsü unvanına sahip olması itibariyle, Rusya’nın inşaat ve mimari eğitim anlamında önde gelen kurumudur. MDİÜ’de Rusya’daki pek çok üniversitede olduğu gibi bir yıllık hazırlık eğitimi sunulmaktadır. Yaklaşık 20 bin öğrenciye eğitim veren Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, bünyesinde 1300 akademisyeni barındırmaktadır.

İnşaat mühendisliği eğitiminde Rusya’nın önde gelen bir başka eğitim kurumu olan St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi, 1899 yılında kurulmuştur. Politeknik Üniversitesi, küresel akademik çevrede çok önemli bir konuma sahip olup birçok akademik kurum ve sanayi şirketi ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Yaklaşık 20 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversite, QS Dünya Sıralamasında 404. sırada yer alırken, EECA Sıralamasında 36. sırada, BRICS Ülkeleri Sıralamasında ise 55. sıradadır.

Nizhniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş bir yüksek eğitim kurumudur. Üniversite, Rusya’da mimarlık ve inşaat mühendisliği alanında önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Eğitim, bilim araştırmaları ve inovasyon alanlarında faaliyet göstermektedir. Yaklaşık 23 bin öğrenci bu üniversitede eğitim görmektedir. Kurum bünyesinde 1.000 öğretim görevlisi faaliyet gösterir. Üniversite 1992 yılından beri Uluslararası Öğrenciler Merkezi’nde yabancı öğrencilere Rusça hazırlık eğitimi vermektedir. Hazırlık eğitimi 1 akademik yıl boyunca devam eder. Hazırlık eğitimini tamamlayanlar lisans eğitimine devam edebilir.

Rusya’da inşaat mühendisliği alanında size uygun seçeneklerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman ve tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Draft Yurtdışı Eğitim ekibi olarak kayıt işlemlerinizin başlamasından mezun olduğunuz güne kadar yanınızda olacak, yüksek kaliteli danışmanlık hizmetlerimizle sizi desteklemeye devam edeceğiz. Geleceğinizi bir an önce planlamak için iletişime geçin.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız