DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Rusya'da İnşaat Mühendisliği Okuyabileceğiniz Üniversiteler

Son 20 yıldır gitgide gelişen inşaat sektörü sadece eğitim değil aynı zamanda kariyer açısından da büyük fırsatlar sunan bir alan haline gelmiştir. Dolgun maaşlı bir kariyer vadeden inşaat mühendisliği insanoğlunun düzenli bir ihtiyacını karşıladığından dolayı fırsat dolu bir iş yaşamına giden en kısa ve kesin yollarından birisidir.

Ancak inşaat mühendisliği ne yazık ki Türkiye’de müteahhitlik gibi meslekler tarafından gölgelendiğinden dolayı bu alanın eğitimine gereken önem gösterilememektedir. Bu sebepten dolayı da inşaat mühendisliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin çoğu müteahhitliğe kıyasla inşaat mühendisliğine daha büyük bir önemin verildiği yurtdışı ülkelerinde eğitim almayı seçmektedir.

İnşaat mühendisliği öğrencilerinin eğitim almaya karar verdiği ülkelerin başında Çarlık döneminden bu yana kendine özgün bir inşaat disiplini geliştirmeyi başarmış ve bu disiplini modern teknolojinin sunduğu imkanlarla harmanlayarak mühendislik alanındaki dünya devlerinden biri haline gelmiş Rusya gelmektedir. Bu pratik bilgiyi çar Petro döneminden beridir Batıyı örnek alarak gelişen bir akademik gelenekle öğrencilerine aktarmaya başaran Rusya, inşaat mühendisliği alanında alınabilecek en kaliteli eğitimi veren üniversitelere sahiptir. Ekonomik açıdan diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun olan ve sınavsız eğitim fırsatı sunan Rusya, ülkemizde giderleri çok pahalı olabilen inşaat mühendisliği eğitimini uygun fiyata, sınav endişesi olmadan veren bir ülkedir.

Rusya’da alınabilecek en iyi inşaat mühendisliği eğitimini veren üniversitelerin başında ise ülkenin başkenti Moskova’da bulunan Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi gelir. 

1921 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren üniversite Rusya’nın en köklü eğitim kurumlarından bir tanesidir. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi bu köklü geçmişinin yanı sıra Ulusal Araştırma Enstitüsü ünvanına da sahiptir. Rusya’nın inşaat alanında önde gelen kurumu olan üniversite yüksek nitelikli mühendislerin, uzmanların ve yöneticilerin eğitimini sağlamaktadır. Yaklaşık 20.000 kadar öğrenciye eğitim veren kurum bünyesinde 1300 akademisyeni barındırmaktadır. EECA üniversiteler sıralamasında 181. sıralamada yer alan üniversite aynı zamanda BRICS ülkeleri üniversiteleri sıralamasında da 134. sırada yer alır ve bu sıralamalar sayesinde kalitesini ortaya koyar.

Rusya’nın önemli sanayi kentlerinden Novgorod’da bulunan Nijniy Novgorod Devlet Üniversitesi inşaat mühendisliği alanında liderlik eden bir diğer eğitim kurumudur. Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş kurum ülkedeki en geniş çaplı inşaat mühendisliği eğitimlerinden birini veren merkezlerden bir tanesidir. Eğitim, bilim araştırmaları ve inovasyon alanlarında kusursuz bir faaliyet yürüten üniversite gelişmiş bir eğitimi güçlü bir pratik araştırma metoduyla desteklemek isteyen öğrencilerin tercihidir.

Rusya’da inşaat mühendisliği okumak isterseniz, inşaat mühendisliği alanında eğitim veren kaliteli Rusya üniversitelerinden birine kayıt yaptırmak ve yurtdışı eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için, Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret ederek alanında deneyimli eğitim danışmanlarımızla görüşebilir, yurtdışı eğitim sürecinizi en sağlıklı şekilde başlatabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız