DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Rusya'da Öğrencilik Hayatı Ve Yaşam Koşulları Nasıldır?

Öğrenci dostu ülkelerin başında gelen Rusya, özellikle ülkemiz öğrencilerinin yurt dışı eğitimi için sıklıkla tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Bölgemizin ve dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Rusya'da eğitim almak, pek çok açıdan avantajlı bir tercihtir. Rusya üniversitelerinde bölüm tercihi çoğu zaman diploma puanından ziyade isteğe göre yapılmaktadır. Üniversite puanına gerek kalmadan, lise diplomanız ve transkriptiniz ile Rusya üniversitelerine kayıt yaptırabilir ve eğitiminize başlayabilirsiniz. Peki Rusya'da öğrencilik hayatı ve yaşam koşulları nasıldır?

Rusya'da Öğrencilik Hayatı
Resmî adı Rusya Federasyonu olan Rusya; Kuzey Avrasya'da yer alan bir ülkedir. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, dünyanın en okumuş 10 ülkesi arasında 1 numarayı  kimseye kaptırmayarak, eğitim ve öğrenim adına kendini ortaya koyan bir ülke olmuştur. Para birimi Rus Rublesi olan ülke, öğrenci dostu bir ülke olması ile de ün salmıştır. Rusya, dünyanın pek çok ülkesinden gelen yüz binlerce yabancı öğrencinin eğitim aldığı bir ülkedir. Bu uluslararası ortamda yabancılık çekmeyecek, pek çok kültürü tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Rusya'da Yaşam Koşulları
Rusya geniş bir coğrafyaya sahip olduğundan dolayı şehir dışı ulaşımında en çok tercih edilen ulaşım araçları havayolu ve demiryolu araçları olmuştur. Rusya'nın genelinde karayolu, demiryolu, havayolu ve metro ağı oldukça gelişmiş olup, ülkenin bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir içi ulaşımda ise tramvay, otobüs, troleybus, minibüs gibi toplu taşıma araçları kullanılmaktadır. Dünya'nın en iyi demiryolu sistemine sahip olan Rusya'da tramvay, metro vb. gibi araçlar ulaşım konusunda en rahat seçenekler arasında yer almaktadır. Rusya'da hemen her şeyde olduğu gibi ulaşım maliyetleri de oldukça düşüktür. Öğrenciler aylık 30 Lira'lık bir paso ile ulaşımlarını rahatlıkla gerçekleştirebilmektedirler. Tek yönlü bilet maliyeti ise yaklaşık 1 Lira civarındadır.

Öğrenci dostu olması ile bilinen ülkenin restoran ya da kafelerinde yaklaşık 6-7 Türk Lirası'na karnınızı doyurmanız mümkündür. Market alışverişi yapıp kendi yemeğinizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Öğrenciler genellikle yemeklerini kendileri hazırlamayı tercih etmektedir. Rusya marketlerinde olan ürünler de genellikle oldukça uygun fiyatlıdır. Örneğin 1 kg etin kilosu yaklaşık 7-8 Türk Lirası'dır. Meyve ve sebze fiyatları ise en fazla 6 Türk Lira civarındadır. Rusya'da yeme içme masrafları günlük ortalama 6-7 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Rusya üniversiteleri hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. 
 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız