DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Rusya'da Okumak Pahalı Mı?

Günümüzün ekonomik koşullarında, konu yurtdışında eğitim olduğu zaman ilk akla gelen sorulardan birisi böylesine kaliteli bir eğitimin getireceği maddi yüktür. Yükselen kurdan dolayı birçok öğrenci ve aile yurtdışı eğitimde en uygun seçenekleri sunan ülkeleri aramaktadırlar. Yurtdışında üniversite okumak isteyen pek çok öğrencinin de tercihleri arasında bulunan Rusya, öğrencilerin akıllarına hemen şu soruyu getiriyor olabilir: “Rusya’da okumak pahalı mı?” 

Aileler ve öğrenciler bu doğrultuda hem ekonomik olarak ferah bir eğitim hayatı hem de kaliteli bir eğitim programı hedeflemektedirler. Aslında birçok Avrupa ülkesinde alınacak bir yurtdışı eğitimi ekonomik açıdan Türkiye’de alınacak bir eğitimden çok farklı değildir, hatta bazı ülkelerde Türkiye’den dahi uygundur ve bu maliyet düşüklüğü eğitim kalitesinden tamamen bağımsızdır.

Rusya, uygun fiyatlı bir yurtdışı öğrenim seçeneğini köklü ve kaliteli bir yüksek öğrenim ile sunan ülkelerin başında gelir. Ekonomi, kültürel yayılma ve uluslararası etki açısından son 10 yılın süpergücü haline gelmiş bu ülke aynı zamanda Çar I. Petro ve sonrasında Çariçe Büyük Katerina zamanından beridir eğitim alanında yaptığı yatırımlar ve reformlarla da adını dünyaya duyurmuştur. Nobel ödüllü bilim insanlarının, edebiyatçıların ve sanatçıların eğitim gördüğü ve ders verdiği bir ülke olan Rusya’da yüksek öğrenim dili hem İngilizce hem de Rusçadır. Sınavsız eğitim sunması itibariyle de çok sayıda öğrenciyi kendisine çekmeyi başaran Rusya’yı bu seçeneklerin benzerlerini sunan diğer ülkelerden ayıran en önemli özelliği ise hem yaşam koşulları hem de üniversite ücretleri açısından uygunluğudur.

Yüksek öğrenimin verildiği birçok Avrupa ülkesine ve Türkiye’ye kıyasla barınma, beslenme ve ulaşım gibi olguların öğrencilerin bütçesini zorlamayacağı bir ülke olan Rusya’da aynı zamanda eğlence de çok ucuzdur. Bu ülkede, Rus halkı için gelenekselleşmiş bir olgu olan gece hayatı hemen hemen her bütçeye uygundur. Bir tek başkent Moskova ülkenin diğer şehirlerine kıyasla görece pahalıdır ancak bu görece pahalılık yine diğer Avrupa başkentleri ile kıyaslandığı zaman son derece uygun düşmektedir.

Moskova dışında Novgorod, St. Petersburg ve Kazan gibi büyükşehirler de Rusya dahilinde olup bu şehirler size çok uygun fiyatlı bir eğitim ve yaşamı metropol kalitesinden ödün vermeden sunmaktadırlar. Bunun dışında Rus Hükümeti ve Türk Hükümeti, akademik başarı gösteren öğrencilere burs sağlamak için anlaşmalar imzalamışlardır ve bu anlaşmaların gerektirdiği prosedürlere göre hareket etmektedirler. Sanat ve spor gibi dallarda başarıya sahip olan öğrencilerin de el üstünde tutulduğu Rusya’daki bir çok üniversite bu öğrencilere cömert burslar vererek onların yurtdışı eğitim hayatını gözle görülür bir şekilde kolaylaştırmaktadır. 

Rusya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve yurtdışı eğitiminizi en doğru şekilde planlamak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerini ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz bize Canlı Destek hattımız veya telefon numaralarımız üzerinden de ulaşabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız