DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Rusya'da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

Öğrenciler tarafından özellikle son dönemlerde yüksek rağbet gören uluslararası ilişkiler programında, dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin; tarihi, siyasi, ekonomik ve hukuki yapısı, işleyişi gibi konulara özel ağırlık verilen bir eğitim programı sunulmaktadır. Uluslararası ilişkiler programında uluslararası ilişkiler, dış politika, devletler hukuku, siyasal tarih, siyaset bilimi, toplumbilim, ekonomi gibi alan dersleri verilmektedir. Bölgemizin ve dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Rusya'da eğitim almak, pek çok açıdan avantajlı bir tercihtir. Rusya’nın köklü üniversitelerinden alacağınız diplomalar, Avrupa Birliği ve dünyanın geri kalanında geçerlidir. Peki, Rusya’da uluslararası ilişkiler eğitimi nasıl alınabilir?

Köklü eğitim kurumları ile yükseköğrenim programlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin gözde ülkelerinden biri olan Rusya’da üniversitenin size sağlayacağı bir yıllık Rusça hazırlık programını tamamlayarak veya bazı okulların eğitimini sağladığı İngilizce programlardan birini tercih ederek Uluslararası İlişkiler eğitimi alabilirsiniz.

Rusya’da doğrudan Uluslararası İlişkiler alanında kurulmuş bir üniversite bulunmaktadır. Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi adlı bu üniversite, geleceğin uluslararası ilişkiler uzmanlarını ve diplomatlarını yetiştiren çok prestijli bir kurumdur. 60 yıldır faaliyet gösteren üniversite, bugüne kadar verdiği 6.000’den fazla mezun ile dünya diplomasisine önemli katkılar sunmuştur. Ayrıca, Avrupa Üniversiteler Birliği’ne katılan ve Bologna Sürecini tamamlayan ilk Rus üniversitesidir. Diplomasiyi dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Moskova’da öğrenmek isteyenler için mükemmel bir fırsattır.

Rusya’da uluslararası ilişkiler eğitimi alabileceğiniz okullardan biri olan ve 1755’ten beri eğitim faaliyetlerine devam eden Moskova Devlet Üniversitesi, Rusya’nın en köklü üniversitelerinden biridir. Günümüzde tüm kademelerde eğitim alan öğrenci sayısı 47.000’den fazladır. Ayrıca, 5.000’den fazla uzman da MDÜ bünyesinde eğitim almaktadır. MDÜ fakültelerinde 6.000’den fazla öğretim üyesi, araştırma enstitülerinde ise yaklaşık 5.000 araştırmacı görev yapmaktadır. 4 yıllık Uluslararası İlişkiler eğitimi üniversite bünyesinde Rusça olarak verilmektedir.

Başkent Moskova’da bulunan bir başka köklü eğitim kurumu RUDN Üniversitesi’nde 2000’i akademik dereceli olmak üzere 2800 öğretim görevlisi çalışmaktadır. QS’in yaptığı dünya üniversiteleri sıralamasında 501. sırada, BRICS ülkeleri üniversiteleri sıralamasında ise 78.  sırada yer alan bu köklü kurumda Rusça ve İngilizce olmak üzere 2 farklı dilde 4 yıllık Uluslararası İlişkiler eğitimi verilmektedir.

1724 yılında Çar Peter’in kararnamesiyle kurulan St. Petersburg Devlet Üniversitesi, 290 yıldan uzun süredir verdiği eğitim ile bilim, mühendislik ve beşerî bilimler alanlarında temel araştırmalara odaklanmış olan, Rusya’nın en prestijli eğitim kurumlarından bir tanesidir. 30 bin öğrenciye eğitim hizmeti veren St. Petersburg Üniversitesi, bünyesinde 6000 akademisyeni barındırmaktadır. St. Petersburg Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler programını Rusça ve İngilizce olmak üzere iki farklı dilde sunmaktadır. 

Rusya'da yaşam maliyetleri Türkiye ile hemen hemen aynıdır. Başka bir deyişle, Türkiye'de üniversite okumak için ayıracağınız bütçeyle Rusya'da okumanız mümkündür. Rus üniversiteleri öğrencilerine yurtlarda konaklama imkânı da sağlamaktadır. Rusya, dünyanın pek çok ülkesinden gelen yüz binlerce yabancı öğrencinin eğitim aldığı bir ülkedir. Bu uluslararası ortamda yabancılık çekmeyecek, pek çok kültürü tanıma fırsatı bulacaksınız. Rusya’nın köklü üniversitelerinde Dünya standartlarında ve alanında uzman öğretim üyelerinden Uluslararası İlişkiler programında eğitim alarak kariyerinize bir adım önde başlamak istiyorsanız Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizde tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Kayıt işlemlerinizin başlamasından mezun olduğunuz güne kadar yanınızda olacak, geniş kapsamlı ve kaliteli danışmanlık hizmetlerimizle sizi desteklemeye devam edeceğiz. Geleceğinizi bir an önce planlamak için bizimle iletişime geçin.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız