DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Rusya'nın En İyi Teknik Üniversiteleri

Eğitim, toplumların gelişimini sağlayan temel yapı taşıdır. Çağdaş dünya düzeni eğitime her zamankinden daha fazla önem vermenin gerekliliğini ortaya koyan bir doğrultuda ilerlerken, Rusya Devleti de eğitime gereken özen göstermekte ve Rus üniversiteleri yükseköğrenim programları ile dünya sıralamalarında üst sıralarda yer almaktadır. 

Köklü eğitim kurumlarıyla mühendislik, mimarlık gibi teknik alanlarda öğrencilerin tercihleri arasında üst sıralarda yer alan Rusya Üniversiteleri, yabancı öğrencilere sağlanan Rusça hazırlık eğitimi sonrası öğrencileri programlara kabul etmesinin yanı sıra, İngilizce eğitim programlarına da sahiptir.

Ulusal Araştırma Enstitüsü unvanına sahip Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, başkentte teknik üniversitelerin başını çeken eğitim kurumudur. Üniversite, endüstriyel alanda, sivil alanda, enerji alanında, inşaat yönetiminde, bilişim sistemleri ve teknolojilerinde, binaların ve yapıların tasarımı ve otomasyonu alanında her kademeden yüksek nitelikli mühendis, uzman ve yöneticilerin eğitimini sağlamaktadır. Yaklaşık 20 bin öğrenciye eğitim veren Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, bünyesinde 1300 akademisyeni barındırmaktadır. EECA üniversiteler sıralamasında 181. sırada yer alan üniversite, BRICS ülkeleri üniversiteleri sıralamasında da 134. sırada yer almıştır.

Rusya’da teknik alanda eğitim veren en köklü kurumlardan bir tanesi de St. Petersburg’da yer alan, Büyük Peter St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’dir. 1899 yılından beri faaliyet gösteren üniversite, Rusya’nın en önde gelen araştırma kurumlarından biri olarak kabul edilmektedir ve uygulamalı fizik, matematik, endüstri mühendisliği, kimya mühendisliği, uzay mühendisliği gibi birçok alanda lider bir eğitim kurumudur. Politeknik Üniversitesi, ayrıca küresel akademik çevrede çok önemli bir konuma sahiptir. Üniversite birçok akademik kurum ve sanayi şirketi ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Yaklaşık 20 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversite, QS Dünya Sıralamasında 404. sırada yer alırken, EECA Sıralamasında 36. sırada, BRICS Ülkeleri Sıralamasında ise 55. sıradadır.

Rusya’da yer alan, teknik alanda eğitim veren bir başka önemli eğitim kurumu olan Nizhniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş bir yüksek eğitim kurumudur. Üniversite, Rusya’da mimarlık ve inşaat mühendisliği alanında önde gelen eğitim kurumlarından bir tanesidir. Eğitim, bilim araştırmaları ve inovasyon alanlarında faaliyet göstermektedir. Üniversitede yaklaşık 23 bin öğrenci eğitim görmektedir. Kurumun bünyesinde 1.000 öğretim görevlisi yer almaktadır. Üniversite 1992 yılından beri Uluslararası Öğrenciler Merkezi’nde yabancı öğrencilere hazırlık eğitimi vermektedir. Hazırlık eğitimi 1 akademik yıl boyunca devam eder.

Başkent Moskova’da yer alan RUDN Üniversitesi, “Farklı kültürlerden insanları bilgelikle bir araya getirip Dünya’yı daha iyi hale getirecek liderler yaratıyoruz.” sloganıyla çıktığı yolda, 1900’den fazla sürekli eğitim programı ve 472 yüksek eğitim programı ile 155 ülkeden, 8.500’ü yabancı olmak üzere 31.000’den fazla öğrenciye eğitim vermektedir. İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği, nano-mühendislik gibi teknik alanlarda eğitim veren RUDN Üniversitesi, 2000’i akademik dereceli olmak üzere 2800 öğretim görevlisini bünyesinde barındırmaktadır.

Rusya’nın köklü üniversitelerinde Dünya standartlarında ve alanında uzman öğretim üyelerinden eğitim alarak kariyerinize bir adım önde başlamak istiyorsanız tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Kayıt işlemlerinizin başlamasından mezun olduğunuz güne kadar yanınızda olacak, geniş kapsamlı ve kaliteli danışmanlık hizmetlerimizle sizi desteklemeye devam edeceğiz. Geleceğinizi bir an önce planlamak için bizimle iletişime geçin.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız