DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Sağlık Alanında Lisans Tamamlama

Lisans tamamlama, lise eğitimi sonrasında 4 yıllık bölümlere yerleşemeyip 2 yıllık ön lisans eğitimi alan öğrencilerin kendi bölümleri ile bağlantılı 4 yıllık bölümlere yerleşebilmek amacıyla başvurduğu, ‘Dikey Geçiş Sınavı’ ile tamamlanan bir süreçtir. Ülkemizde yaklaşık 500.000’den fazla öğrenci bulunmakta ve bunların pek çoğu ön lisans programından sonra 4 yıllık lisans tamamlama sürecinden yararlanmak istemektedir. Dikey Geçiş Sınavında başarısız olanlar, 4 yıllık lisans eğitimi alma haklarını kaybetmektedirler. Ancak DGS sonucunda istediğiniz bölüme yerleşememeniz hayallerinizin son bulduğu anlamına gelmez. Türkiye’de sağlık alanında bir ön lisans programından mezun olduysanız, Balkanlar veya Orta Avrupa’da bulunan, bütçenize uygun, kaliteli ve köklü üniversitelerde lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Lisans eğitiminizi yurtdışında tamamlamanız halinde farklı kültürleri tanıyabilir, ek yabancı dil öğrenebilir ve sektördeki rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Sağlık alanında lisans tamamlamak istediğiniz takdirde başvurabileceğiniz bölümler; tıp, diş hekimliği, fizyoterapi ve psikoloji olarak sıralanır. Tıp alanında lisans tamamlama yapabileceğiniz üniversiteler arasında Sumy Devlet Üniversitesi (Ukrayna), Wroclaw Tıp Üniversitesi (Polonya), Lodz Tıp Üniversitesi (Polonya), Varşova Tıp Üniversitesi (Polonya), Jagiellonian Üniversitesi (Polonya), Belgrad Üniversite (Sırbistan) ve Karazin Kharkiv Üniversitesi (Ukrayna) yer alır. Diş hekimliği için lisans tamamlama yapabileceğiniz üniversiteler ise Jagiellonian Üniversitesi (Polonya), Belgrad Üniversitesi (Sırbistan/İngilizce ve Sırpça), Wroclaw Tıp Üniversitesi (Polonya), Sumy Devlet Üniversitesi (Ukrayna), Lodz Tıp Üniversitesi (Polonya)’dır. Fizyoterapi için lisans tamamlama yapabileceğiniz üniversiteler; Tetova Üniversitesi (Makedonya), Üsküp Mit Üniversitesi (Makedonya), Saraybosna Üniversitesi (Bosna-Hersek), Bitola Manastır Üniversitesi (Makedonya), Tuzla Üniversitesi (Bosna-Hersek)’tir. Psikoloji alanında lisans tamamlama için tercih edebileceğiniz üniversiteler de Varşova Üniversitesi (Polonya), Karazin Kharkiv Üniversitesi (Ukrayna), Bakü Devlet Üniversitesi (Azerbaycan), Belgrad Üniversitesi (Sırbistan) olarak sıralanır. Sağlık alanında lisans tamamlama yapacağınız bölümlerin bulunduğu bu üniversiteler, dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasında bulunmaktadır.

Ön lisans eğitiminizi sağlık bölümünde tamamladıktan sonra lisans tamamlama sürecinden yararlanmak istiyorsanız, alanında uzman ‘Draft Eğitim’ ekibimizle iletişime geçerek işlemler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilir ve gerektiğinde ofislerimizi ziyaret ederek yüz yüze görüşebilirsiniz. Siz değerli öğrencilerimize tüm bu süreç boyunca gereken bilgi ve desteği vererek hayallerinizin gerçekleşmesinde yardımcı oluyoruz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız