DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
SAT Sınavı Nedir?

SAT sınavı, dünya genelinde düzenlenen, ABD, Kanada ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkedeki üniversitelere giriş şartı olarak talep edilir. 1901’de kurulan “College Board” adlı çok geniş bir kurul tarafından düzenlenmekte olup adayların farklı kategorilerde çoktan seçmeli sorulara yanıt verdikleri bir sınavdır. SAT sınavının amacı, liseden mezun olan adayların üniversite eğitimine hazır olup olmadıklarını ölçmek ve üniversitelere adayları karşılaştırabilecekleri geniş bir veri havuzu sağlamaktır. SAT sonucu genellikle öğrencilerin lise mezuniyet puanlarıyla birlikte değerlendirilir. Ayrıca, üniversite kabulünde müfredat dışı aktiviteler, mülakatlar ve motivasyon mektuplarının da çok önemli olduğunu hatırlatmak gerekir.

SAT sınavında Matematik ve “Evidence-Based Reading and Writing” olmak üzere iki ana bölüm bulunmaktadır. Ayrıca, genel test sonuçlarından ayrı bildirilen “Essay” bölümü de bulunmaktadır. “Essay” bölümü isteğe bağlı olsa da bazı üniversiteler bu kısmın da tamamlanmasını talep edebilmektedir. Bu durum üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. SAT sınavı kapsamında konu/alan bazlı testler de sunulmakta olup bazı üniversiteler belirli alanlarda belirli puanların alınmasını şart koşabilirler. Bu alanlar Edebiyat, Tarih, Matematik, Bilim ve Yabancı Dil gibi kategorilerde sıralanabilir. Örneğin, Avrupa’daki bazı tıp fakülteleri SAT Biyoloji testinden belirli bir puan almayı gerekli kılmaktadır.

SAT sınavı her yıl Ağustos, Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilir. Sınav 3 saat sürmekte olup Essay bölümüyle birlikte 3 saat 50 dakikaya çıkmaktadır. Her bölümün sonucu 200-800 puan aralığında değerlendirilmektedir ve sınavdan alınabilecek maksimum puan 1600’dür. Essay bölümünün sonucu ayrıca sunulur. 

SAT sınav sonuçları genellikle 4-5 hafta içinde açıklanmakta olup online takip edilebilir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarının başvuracakları üniversitelere gönderilmesini tercih edebilirler. Ayrıca, yine diledikleri takdirde, SAT sonuçlarının iptal edilmesini veya bazı üniversiteler tarafından görülmemesini talep edebilirler. 

SAT sınavından alacağınız yüksek bir puan, size dünyanın pek çok ülkesinde pek çok köklü ve kaliteli okulun kapılarını aralayacaktır! 

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız