DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Sınavsız Eğitimleri İle Letonya Üniversiteleri

Üniversite yaşamına yaklaşan neredeyse herkes, yurt dışı üniversitelerinde kaliteli eğitim almanın, keyifli bir eğitim deneyimi yaşamanın hayalini kurar. Yurt dışında okumak hayali güzel, fakat bazılarının yüksek puanlar isteyen sınavlara ayıracak vakti, zamanı olmayabiliyor. Her şeyden önce sınav stresi yaşamak istemeyen, bu tarz bir engel ile karşılaşmak istemeyen öğrenci adayları genellikle Doğu Avrupa, Orta Avrupa, Baltık bölgelerindeki sınavsız öğrenci kabul eden üniversitelere başvuruda bulunuyor. 

Böylesi bir ülke olan Letonya’da üniversite eğitimi almak için çok sayıda kaliteli üniversite bulunuyor. Bölge ülkeleri adına bir standart olarak çoğu Batı Avrupa ülkesine göre daha uygun yaşam maliyetleriyle öne çıkan, kendine özgü kültürüyle de dikkat çeken bir ülke burası. Buradaki üniversitelere başvurabilmeniz için yalnızca lise diplomanız ve not dökümünüz yeterli olacaktır. Bir de elbette en azından İngilizce dil yeterliliğinizi belgelemelisiniz.

Size bu ülkede dilediğiniz zaman başvuru yapabileceğiniz sınavsız üniversitelerin bazılarından bahsetmek istiyoruz. Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesinde de yer alan bu üniversitelerde Letonca, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi dillerde eğitim veriliyor.

Letonya Üniversitesi

Letonya Üniversitesi 1919 yılında kurulmuş olup 14.000'den fazla öğrenci, 13 fakülte ve 20'nin üzerinde araştırma enstitüsü ve bağımsız eğitim merkezleri ile Baltık bölgesinin en büyük ve önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversite bünyesinde devlet tarafından akredite edilen 130'dan fazla akademik ve profesyonel çalışma programı sunulmaktadır.

Letonya Üniversitesi'nde araştırma faaliyetleri, beşeri çalışmalar, doğa bilimleri, sosyal bilimler olmak üzere üç ana inceleme alanını temsil eden 50'den fazla araştırma alanında yürütülmektedir. Bu üniversite ayrıca Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer almaktadır. 

Riga Teknik Üniversitesi

Riga Teknik Üniversitesi (RTU) Letonya’nın başkenti Riga’da 14 Ekim 1862'de kurulmuş olup Baltık bölgesinin en eski teknik üniversitesidir. Eski adı Riga Polytechnical Institute ve Riga Polytechnicum’dur; 1990’da Riga Teknik Üniversitesi olarak mevcut adını almıştır. Üniversite şu anda 9 fakülteden oluşmaktadır.
Riga Teknik Üniversitesi, Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralaması 2016-2017'de 800+ bandında yer almaktadır. QS World University sıralamasının 2018 versiyonunda ise 651-700 aralığına yerleşmiştir. RTU, EECA (Doğu Avrupa ve Orta Asya) üniversiteleri arasında 64. sırada yer alarak, Letonya’nın en iyi ikinci (Letonya Üniversitesi'nin arkasında) ve Baltık ülkelerinin en iyi 7. üniversitesi olmuştur. 

Bize Ulaşın
Yurt dışında üniversite eğitimi almak ile ilgili sorularınız için Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na ulaşabilirsiniz. Bunu internet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurarak yapabilirsiniz. 
 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız