DRAFT BLOG

Sınavsız Lisans Tamamlama Bölümleri Hangileridir?

Lisans tamamlama, üniversitelerin iki yıllık ön lisans programlarında okuyanların veya mezun olanların aldıkları dersleri saydırmak suretiyle eğitimlerine dört yıllık fakültelerde devam ederek dört yıllık üniversite diploması almaya hak kazandıkları sürecin halk arasında bilinen adıdır. Bu süreç, daha resmi terminolojide “dikey geçiş” olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde dikey geçiş veya lisans tamamlama hakkı kazanmak için Dikey Geçiş Sınavı’ndan (DGS) belirli bir puan ve sıralamayı yakalamak gerekmektedir. Her yıl yüzbinlerce kişinin ciddi bir rekabet halinde girdiği bu sınavdan başarılı olamayanlar ise dört yıllık üniversite hayallerine veda etmek veya aynı zorlu süreci en başından tekrarlamak durumunda kalmaktadır.

 

Ancak lisans tamamlamak için DGS’den yüksek bir puan almak zorunda değilsiniz. Hatırlamak gerekir ki DGS, sadece ülkemizdeki üniversiteleri ve fakülteleri ilgilendiren bir sınav olup yurtdışında herhangi bir geçerliliği bulunmamakla birlikte yurtdışındaki üniversitelerde lisans tamamlama yapmak için sınav şartı aranmaz. Sadece ön lisans diplomanızla veya derslerinizi saydırarak dilediğiniz bölüme dikey geçiş yapabilir, hayallerinizi gerçekleştirme fırsatı bulabilirsiniz!

 

Yurtdışında lisans tamamlama veya yurtdışına dikey geçiş kapsamında tercih edebileceğiniz ülkelerin başında Makedonya gelir. Makedonya, özellikle uygun yaşam koşulları, kaliteli üniversiteleri, Türkçe eğitim seçenekleri ve hem kültürel hem coğrafi anlamda ülkemize yakınlığı nedeniyle her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen bir ülkedir.

 

Balkanların şirin ülkesi Makedonya’da lisans tamamlama için tercih edebileceğiniz bölümler arasında Hukuk, Mimarlık, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Diplomasi, Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler gibi pek çok bölüm bulunmaktadır. Eğer bu bölümlerle bağlantılı bir bölümde ön lisans okuyorsanız veya mezun olduysanız, bahsettiğimiz dört yıllık fakültelere sınavsız geçiş yapabilirsiniz!

 

Makedonya’da sınavsız lisans tamamlama yapabileceğiniz üniversitelerden kısaca bahsetmek gerekirse, Gostivar kentinde faaliyet gösteren ve tamamen Türkçe eğitim veren tek Avrupa üniversitesi olan Uluslararası Vizyon Üniversitesi bu anlamda ön plana çıkmaktadır. Makedonya’nın batısında, Türkçenin yoğun konuşulduğu bir kent olan Gostivar, Türk kültürünü yakından hissedebileceğiniz ve adaptasyon konusunda sorun yaşamayacağınız bir kenttir. Yaklaşık 40.000 nüfuslu Gostivar’da neredeyse her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilir, kaliteli, konforlu ve uygun fiyatlı konaklama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

 

Yurtdışında sınavsız lisans tamamlama veya dikey geçiş hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için uzman eğitim danışmanlarımıza ulaşabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Öncesinde telefon ve Canlı Destek hattımız üzerinden bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız