DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Sınavsız Öğrenci Alan Üniversiteler Hangileridir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde faaliyet gösteren üniversiteler, ülkemizdeki eğitim sisteminin bir zorunluluğu olarak sınavla öğrenci almaktadır. Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği bu sınavlar büyük bir rekabet oluşturmakta, üniversite sınavında istediği puanı alamayan öğrenciler büyük bir hayal kırıklığı ve stres yaşamakta, bu stresi tekrar yaşamamak adına çoğu zaman istemedikleri bölümleri tercih etmek zorunda kalmaktadırlar. Bu durum hayatlarının gidişatını büyük ölçüde değiştirmektedir.

 

Ancak sınavsız, yani üniversite giriş sınavından belirli bir puan almadan üniversite okumak da mümkündür. Üstelik yurtdışında! Sınavsız üniversite okumak için Balkanlar biçilmiş kaftandır. Balkanların üniversite eğitimi almak için çok uygun olmasının birkaç nedeni vardır. Bunlardan ilki, isteyenler için Türkçe eğitim seçeneğinin açık olmasıdır. Özellikle Makedonya’da bulunan üniversitelerin eğitim müfredatları ülkemizdeki eğitim müfredatına uygun olarak hazırlanmakta olup bazı üniversiteler doğrudan Türkçe eğitim vermektedir. Bunlar arasında Uluslararası Struga Üniversitesi, Uluslararası MIT Üniversitesi, Uluslararası Vizyon Üniversitesi ve Fon Üniversitesi yer almaktadır. Balkanların ikinci avantajı, ekonomik açıdan büyük bir geçim kolaylığı sağlamasıdır. Makedonya, Sırbistan gibi Balkan ülkelerinde yaşam maliyetleri çok uygun olup ortalama bir üniversite öğrencisinin Türkiye’de yapacağı aylık harcamalardan daha uygun bir bütçeyle yurtdışında eğitim almaya olanak tanımaktadır.

 

Sınavsız üniversite eğitimi için tercih edeceğiniz okullarda dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de YÖK denkliği meselesidir. YÖK denkliği, yurtdışında eğitim aldığınız üniversitenin diplomasının ülkemizde tanınıp tanınmayacağını belirlemektedir. YÖK denkliği bulunan üniversitelerden alacağınız diplomalar ülkemizde de geçerli olacağından, mezun olduktan sonra mesleğinizi Türkiye’de icra edebilirsiniz. Örneğin İnşaat Mühendisliği diplomasına sahipseniz İnşaat Mühendisi sıfatıyla çalışabilirsiniz. Ancak şunu belirtmekte fayda vardır: YÖK, gerekli gördüğü durumlarda eğitimin alıp alınmadığını tespit etmek üzere adayları bir seviye tespit sınavına tabi tutabilmektedir. Bu sınavın geçer notu 40 puandır.

 

Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak öğrencilerimizi yönlendirdiğimiz sınavsız üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır. Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi alabileceğiniz diğer okullar hakkında bilgi almak ve aklınızdaki diğer sorulara yanıt bulmak için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilir, dilerseniz ön kayıt işlemlerinizi başlatmak için alanında uzman ve tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız