DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Tallinn'de Yaşam

Genel Bilgiler

Yaklaşık 400.000 nüfuslu Tallinn, Estonya’nın başkenti ve en büyük kenti olup aynı zamanda bir liman kentidir. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye sadece 80 km mesafededir. Tallinn, tarihsel olarak üç ana bölüme ayrılmıştır. Bunlar, “Katedral Tepesi,” “Eski Kent Merkezi” ve “Kırsal Alan” denen çoğunlukla çiftçilerin yaşamış olduğu güney bölgesidir. Estonya Meclisi gibi bazı önemli binalar Katedral Tepesi’nde yer almaktadır.

Baltık Denizi’nin kıyısında, 60okuzey enleminin çok yakınında bulunan Estonya’nın havasına kuzey iklimi hâkim olup yıl içinde mevsimler büyük değişiklik göstermektedir. Deniz iklimi ve karasal iklimin geçiş noktasında yer alır. Bol yağış alan bir ülkedir.

Ulaşım

Tallinn’de toplu taşıma, burada okuyan tüm öğrenciler için ücretsizdir. Öğrencilerin ihtiyaç duyacakları pek çok tesis (süpermarket, eczane, alışveriş dükkanları, kafeler, spor salonları vb.) çoğu üniversiteye sadece yürüme mesafesindedir. Taksi ulaşımı ise ortalama 1,9 €’dan başlar ve km başına 0,6 € şeklinde ücretlendirilir. 

Konaklama

Tallinn’de öğrenciler için konaklama olanakları arasında öğrenci yurtları ve ev kiralama seçenekleri yer alır. Bazı üniversitelerin yurtlarında tek kişilik, iki kişilik veya üç kişilik odalarda konaklanır. Ev kiraları ise dairenin bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre değişecektir. Özel tek kişilik dairelerde kiralar 450 €’ya kadar çıkabilmektedir.

Tallinn’de öğrenciler için aylık konaklama masrafı 120 ila 350 € arasındadır.

Yeme-İçme

Tallinn mutfağı, dört mevsimin ve zengin doğanın etkisini taşıyan bir mutfaktır. Ülkenin üçte biri ekili arazilerle kaplı olduğu için gıda ürünleri çok bol ve çeşitlidir. Geleneksel Estonya mutfağı et ürünleri ve sebzeler, yabani ürünler, mantarlar ve av etlerini bir araya getirmektedir. Bunun yanı sıra, Tallinn’de dünyanın pek çok mutfağından ürünler sunan birçok restoran ve kafe bulabilirsiniz.

Tallinn’de öğrenciler için aylık yeme-içme masrafı 110 ila 140 € arasında değişmektedir.

Sosyal Aktiviteler

Tallinn, öğrenciler için çok dinamik bir şehirdir. Yıl boyunca düzenlenen pek çok festivale, sanat-kültür etkinliklerine katılabilirsiniz. Ayrıca, Kent Meydanı, St. Catherine Yolu, St. Olav Kilisesi, Kadriorg Sanat Müzesi, Lennusadam (Deniz Uçakları Müzesi), Estonya Tarih Müzesi ve Tallinn Kent Surları gibi yerleri gezebilirsiniz.

Tallinn’de öğrenciler için ortalama aylık sosyal etkinlik bütçesi 50 ila 100 € arasında değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız