DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
TOEFL'da Yüksek Puan Almak İçin Ne Yapmalı?

TOEFL, İngilizce dilini üniversite seviyesinde kullanabilme yeteneğini ölçen bir sınavdır. Açılımı Test of English as a Foreign Language'dir. Özellikle öğrenciler, yurt dışında yüksek lisans yapmak ya da yurt dışında eğitim almak gibi hedeflerden dolayı bu sınava girerler. Sınav birkaç aşamadan oluşur ve yüksek puan almak öğrenciler için çok önemlidir. Bu yazımızda "TOEFL'da yüksek puan almak için ne yapmalı?" sorusunun cevabını irdeleyeceğiz ancak ondan önce sınav hakkında biraz daha bilgi verelim.

Dünden Bugüne TOEFL

ilk olarak 1964 yılında düzenlenen bu sınav, önceleri Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde bulunan üniversitelere girişte istenen bir uygulama idi. Şimdi ise dünyanın birçok yerinde, 130 ülkede 9000’den fazla üniversite ve kurum tarafından kabul ediliyor. Sınavın asıl amacı bu ülkelerde eğitim almak, çalışmak ve göçmen olarak bu ülkelere başvuranların İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Günümüzde ise bu uygulamadan en çok üniversite öğrencileri faydalanmaktadır.

Sınavın İçeriği

Sınavın içeriği küçük değişikliklerle ülkeden ülkeye değişkenlik gösterse de aşağıda yer alan üç bölümden oluşur.
1. Bilgisayarlı Test: Sadece birinci bölüm dört kısımdan oluşur. Sınavın bu kısmında okuduğunu anlama, gramer bilgisi, dinlediğini anlama ve yazma yetenekleri değerlendirilir. 

2. Yazılı Test: Eğer öğrenciler bu sınava internet ya da bilgisayar üzerinden katılamıyorsa, sınav yazılı test olarak gerçekleşir. Bu kısımda da tıpkı bilgisayarlı test kısmında olduğu gibi okuduğunu anlama, gramer bilgisi, dinlediğini anlama ve yazma konuları değerlendirilir. Ancak bilgisayarlı testten daha çok sayıda soru içerir ve yazılı kısmın puanı, test kısmından ayrı olarak değerlendirilir.

3. İnternet Üzerinden Test: Bu uygulama 2006 yılından beri uygulanmaktadır. Bu kısımdan gramer bölümü kaldırılmıştır. Bunun yerine ise konuşma yeteneği kısmı eklenmiştir. Bu bölüm de dört kısımdan oluşur: Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma.

Peki Sınavdan Yüksek Puan Almak İçin Ne Yapmalı?

Son derece önemli bir yere sahip bu uygulama için yüksek puan almak, sizin için büyük kapıları aralayabilir. Bugün binlerce kişinin katıldığı bu sınavdan yüksek puan almak için bazı püf noktalar mevcut. Şimdi gelin kısaca bunlara değinelim.

Plan Yap: Hangi sınava hazırlanırsanız hazırlanın, plan yapmak önceliğiniz olmalı. Ne zaman çalışmanız gerekiyor? Ders çalışmaya günde kaç saat ayırabilirsiniz? Konu eksikleriniz belli mi? Bu gibi soruların cevabını bularak plan yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca şunu da eklemek gerekir ki, düzenli çalışmak ders çalışma verimliliğinizi artıracaktır.

Daha Önceden Çıkmış Sorulara Göz At: Daha önceden çıkmış sorulara göz atarak ne tarz sorularla karşılaşabileceğinin pratiğini yapabilirsin. Ayrıca bu tarz bir çalışma, sınava çok daha iyi hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Bu gibi sınavların genellikle soru tarzı aşağı yukarı aynı oluyor. Yakın tarihlerde çıkan soruları çözerek, sorular hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kelime Hazneni Geliştir: Bu tarz yabancı dil sınavlarının kilit noktalarından biri de kelime haznenizi olabildiğince genişletmektir. Ne kadar çok kelime pratiği yaparsanız konuşmanız, anlamanız ve yazmanız da o derece gelişecektir.

Binlerce kişinin sınandığı ve rekabet içerisine girdiği tüm sınavlar gözümüzü korkutabilir. Ancak planlı çalışarak, ne yapmamız gerektiğini bilerek, eksiklerimizi belirleyerek bu sınavlardan çok daha iyi notlar alabiliriz. Yeter ki bunu yapabileceğimize inanalım!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız