DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Türkiye’de Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün Mü?

Yapılan her değişiklikle birlikte tekrar gündeme oturan üniversite giriş sistemi, ülkemizde yıllardır yoğun tartışmalara konu olmuş ve pek çok alternatif önerilmiştir. Bununla birlikte, biraz da ülkemizin sosyoekonomik koşullarının ve üniversite dağılımının dayattığı bir zorunluluk olarak üniversitelere girişte sınav sistemi uygulanmaya devam etmekte olup yakın bir gelecekte kaldırılması öngörülmemektedir. Bu durum hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler için geçerlidir, zira özel üniversiteler veya vakıf üniversiteleri de belirli taban puanlarıyla öğrenci kabul etmektedir.

Bu nedenlerden dolayı, orta öğretimini Türkiye Cumhuriyeti eğitim kurumlarında tamamlamış olan öğrenci adaylarının Türkiye’de sınavsız üniversite eğitimi almalarına imkân bulunmamaktadır. Pek çok öğrenci adayı, zorlu ve yüksek rekabet taşıyan üniversite giriş sistemine takıldıkları için hayallerine veda etmekte veya ertelemektedir. Ancak bu durum, sınavsız üniversite okuyamayacağınız anlamına gelmez.Sınavsız üniversite okumak mümkün! Üstelik Avrupa ve Avrasya’nın köklü üniversitelerinde, Türkiye’de herhangi bir özel üniversite için yapacağınız harcamalara yakın bir bütçeyle sınavsız üniversite okuyabilir, hayalinizdeki mesleğe kavuşabilirsiniz!

Üstelik, sınavsız üniversite okuyabileceğiniz ülkeler, kaliteli üniversite eğitiminin yanı sıra başka avantajlar da sunar. Bu olanaklar, ekonomik ve kişisel gelişiminize yönelik avantajlar olarak gruplandırılabilir. Yurtdışında okumanın ekonomik avantajlarından iki şekilde faydalanabilirsiniz. İsterseniz yaşam maliyetleri çok uygun olan ülkelerde üniversite okuyarak daha az harcama yapıp daha yüksek bir konfor elde edebilir, isterseniz okurken aynı zamanda yasal çalışma izni veren ülkelerde okumayı tercih ederek okurken Euro kazanıp bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Ekonomik avantajlar açısından ilk grupta yer alan ülkelere Ukrayna, Makedonya ve Azerbaycan, ikinci grupta yer alan ülkelere ise Polonya örnek verilebilir. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgileri ilgili blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

Yurtdışında sınavsız üniversite okumanın kişisel gelişiminiz için taşıdığı avantajlar da dil becerileri ve kendi ayaklarınız üzerinde durabilmenin beraberinde getirdiği özgüven gelişimi, yeni kültürler tanımak ve dostluklar edinmek şeklinde sıralanabilir. Yurtdışında üniversite okumak, özellikle bu anlamda benzersiz bir deneyimdir. Yurtdışı eğitim dünyasına adım attıktan sonra sadece hayalinizdeki mesleğe değil, hayalinizdeki kişilik özelliklerine de kavuşabilirsiniz!

Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi hakkında merak ettikleriniz için uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız