DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Yurtdışında askerlik tecili, yurtdışında eğitim söz konusu olduğunda erkek öğrenci adayların çoğu zaman aklını kurcalayan bir sorudur. Eğer siz de “Ukrayna’da askerlik tecili nasıl yapılır?” veya “yurtdışında askerlik tecil işlemleri nasıl yapılır” gibi sorulara yanıt arıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yurtdışında askerlik tecil işlemleri hakkında konuşmadan önce ülkemizdeki üniversite askerlik tecil işlemlerinden kısaca bahsetmekte fayda var. Askerlik görevini tecil ettirmek yani erteletmek isteyen üniversite öğrencileri, öğrenci belgeleriyle birlikte askerlik şubelerine müracaat ederek tecil işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Ancak ülkemizde pek çok üniversitede bu işlemler öğrenciler adına üniversitelerin ilgili birimleri tarafından yürütülmektedir. Bununla birlikte, herhangi bir hataya mahal vermemek için söz konusu işlemlerin öğrenciler tarafından e-Devlet üzerinden takip edilmesi de önemli bir konudur. Aksi takdirde bakaya kalma durumları oluşarak çeşitli cezalara maruz kalınabilmektedir.

Yurtdışında askerlik tecil işlemleri ise daha farklı bir prosedürle yürür. Ukrayna özelinde konuşacak olursak, Ukrayna’da eğitim alırken askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız genel itibariyle birkaç adımı takip etmelisiniz:

Öncelikle Ukrayna’da bir üniversiteye kayıt yaptırıp davetiye veya kabul mektubunuzu aldıktan sonra Ukrayna öğrenci vizesi çıkarmanız gerekecektir. Öğrenci vizeniz çıkıp Ukrayna’ya gittikten sonra oturum kartı için başvuru yapmalısınız. Başvurunuz tamamlanıp oturum izniniz çıktıktan sonra ise oturum izniniz ve öğrenci belgenizle birlikte Ukrayna’daki Türk Konsolosluğuna başvurmalısınız. Askerlik tecil işlemleriniz Türk Konsolosluğu tarafından yürütülecek, yani askerlik tecil talebiniz konsolosluk tarafından Türkiye’deki ilgili askerlik şubesine bildirilerek teciliniz e-Devlet üzerinden kaydınıza işlenecektir. Bu işlemden sonra tecilli kabul edileceksiniz.

Askerlik tecili konusunda Ukrayna’nın diğer pek çok ülkeden farkı bu işlemlerin çok hızlı bir şekilde ilerlemesidir. Öyle ki tüm işlemler 3-4 gün gibi çok kısa bir süre içinde tamamlanarak e-Devlet kaydınıza işlenebilmektedir. 

Ukrayna’da askerlik tecili, Ukrayna oturum izni, Ukrayna üniversiteleri veya yurtdışında eğitim hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilir, dilerseniz İstanbul, Ankara ve İzmir ofislerimizden randevu alarak tecrübeli danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilirsiniz. Bize Canlı Destek Hattımızdan veya iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Danışmanlarımız yurtdışı eğitim ve askerlik tecili hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri sizinle paylaşmaktan memnuniyet duyacaktır.

Yurtdışı eğitim dünyasında en doğru bilgileri en güvenilir kaynaklardan almak için Draft Yurtdışı Eğitim’i tercih edin!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız