DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam

Yurtdışında eğitim almaya karar verdiyseniz şüphesiz pek çok seçeneğe sahipsiniz. Bu seçeneklerin çeşitliliği ve bireysel öncelikleriniz karar vermenizi zorlaştırabilir. Bu aşamada vereceğiniz her kararın geleceğinizde bir dönüm noktası teşkil edeceğini göz önüne alırsak, önünüzdeki seçenekler hakkında doğru bilgilere sahip olmanın ve doğru yönlendirilmenin önemi de ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, bu yazımızda yurtdışına üniversite eğitimi için giden pek çok öğrencimizin sık tercih ettiği seçeneklerden biri olan Ukrayna’dan ve Ukrayna’daki eğitim olanaklarından bahsetmek istedik.

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna, 50 milyon nüfusuyla büyük ve dinamik bir ülkedir. Anadili Ukraynaca olmakla birlikte, Rusça, Almanca ve İngilizce de konuşulmaktadır. Başkent Kiev, köklü bir geçmişe sahip olup zarif mimarisi ve dinamizmiyle dikkat çeken bir şehirdir. Kiev, dil bariyeri açısından da öğrencilerin rahat ettiği bir şehirdir, zira İngilizce anlaşmak hayatın hemen her alanında mümkündür. Bunun yanı sıra, Türkiye ile Ukrayna arasındaki yoğun ekonomik ilişkiler ve turizm faaliyetlerinden dolayı Kiev’de pek çok Türk vatandaşı da bulunmaktadır.

Ukrayna’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda, Dünya Sağlık Örgütü, UNESCO gibi önde gelen uluslararası kuruluşlar tarafından tanınan bir diplomaya sahip olma ayrıcalığını yaşayacaksınız. Ayrıca, Ukrayna’daki prestijli üniversitelerin denkliği YÖK tarafından da tanınmaktadır. Örneğin, 42.000 öğrencinin eğitim gördüğü büyük bir üniversite olan Kiev Politeknik Üniversitesi’ni bitirdikten sonra kariyerinize ister Türkiye’de ister başka bir ülkede devam edebilirsiniz. İster İngilizce ister Rusça eğitim alabilir, KPÜ’nün araştırma ve eğitim alanında işbirliği içinde bulunduğu pek çok uluslararası firmada kariyer olanakları yaratabilirsiniz. Diploması 112 ülkede geçerli olan KPÜ’de eğitime başlayabilmek için ihtiyaç duyacağınız tek şey lise veya meslek lisesi diplomasıdır, herhangi bir taban puanı yoktur.

Herhangi bir öğrenci seçme-yerleştirme sınavından belli bir taban puanı almak zorunda olmadan Ukrayna’da okuyabileceğiniz bir diğer kaliteli üniversite de Karazin Kharkiv Üniversitesi’dir. Harkov kentinde 1804’te kurulan Karazin Kharkiv Üniversitesi, Doğu Avrupa’nın en eski ve köklü eğitim kurumlarından biridir. Dünya En İyi Üniversiteler sıralamasında 382. sırada bulunan Karazin Kharkiv Üniversitesi’nde de İngilizce veya Rusça eğitim alabilirsiniz. Bugün itibariyle KKÜ’den yetişen üç kişi Nobel ödülü almıştır.

Ukrayna’da yaşam ve eğitim olanaklarıyla ilgili olarak aklınıza takılan herhangi bir soruya yanıt bulmak için profesyonel ve uzman Draft Eğitim danışmanlarıyla irtibata geçebilir, eğitim ve kariyer planınızı geç kalmadan oluşturmak için ilk adımı atabilirsiniz. Draft Eğitim Danışmanlığı olarak kayıt yaptırdığınız günden mezun olduğunuz güne kadar her aşamada size destek olmaktan memnuniyet duyacağız.

Ukrayna üniversiteleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için ilgili web sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız