DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam Şartları

Kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapması ile bilinen Ukrayna; yurt dışı eğitimi denince akla ilk gelen ülkelerin başında gelmektedir. Yüksek kaliteli akademik eğitimi, ekonomik eğitim seçenekleri ve uygun yaşam koşullarıyla son derece cazip bir yurt dışı eğitim merkezi olan Ukrayna aynı zamanda öğrencinin ailesi için vize ve pasaport da istemeyen bir ülkedir. Bu kolaylığın yanı sıra ülkenin hem eğitim, hem konaklama hem de sosyal gider maliyetleri ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceği bir seviyede olup Türkiye’den dahi ekonomiktir. Peki Ukrayna'da eğitim ve yaşam şartları nasıldır? Ülkenin öğrencilere sunduğu diğer avantajlar nelerdir?

Ukrayna'da Eğitim Masrafları
Ukrayna’da eğitim alan öğrencilerin beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderler gibi ihtiyaçlar için aylık ortalama 350 $ civarı bir rakam harcaması gerekmektedir. Sosyal harcamaların limiti kişiye göre değişkenlik gösterir fakat bahsi geçen rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin bir ayını sıkıntı çekmeden geçirmesi için gayet ideal bir miktardır. Ukrayna’da eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren bir önemli faktör de yurt fiyatlarıdır. Sovyet döneminden kalma fakat restorasyondan geçmiş sağlam iskeletli binalar günümüzde öğrencilere çok ucuz konaklama fırsatı sunmaktadır. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar bakım, kalite ve kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak aylık 75-100 $ gibi bir fiyata sahiptirler. Bazı üniversiteler ise daha lüks yurtlar sağlamaktadırlar ve bu yurtların fiyatları aylık 60-125 $ arasında değişmektedir. Ukrayna’da yurtlarda kalan öğrencilerin geneli yıllık ortalama 500-1500 $ arası yurt ödemesi yapmaktadırlar.

Kaliteli Ve Saygın Ukrayna Üniversiteleri
Ukrayna'da bir çok saygın üniversite bulunmaktadır. Ukrayna’nın Kharkov şehrinde bulunan Kharkov Ulusal Tarım Teknik Üniversitesi, 1930 yılında kurulmuştur. Mekatronik ve Yönetim Sistemleri Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, Elektrik Mühendisliği ve Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, Teknik Hizmetler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, Proses ve Gıda Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, İşletme ve Yönetim Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, Uzaktan ve Mektupla Eğitime Yönelik Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, Diploma Sonrası Eğitime Yönelik Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, Teknoloji Araştırma Enstitüsü, Tarım-Endüstri Kompleksleri Uzmanlarının Eğitimine Yönelik Eğitim Merkezi gibi çok çeşitli eğitim ve araştırma enstitülerine sahip olan köklü bir üniversitedir. Kharkov Ulusal Tarım Teknik Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak için Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilir, dilerseniz ön kayıt işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız