DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam Şartları Nasıldır?

Köklü ve saygın üniversitelere ev sahipliği yapması ile bilinen Ukrayna; yurt dışı eğitimi denince akla ilk gelen ülkelerin başında gelmektedir. Yüksek kaliteli akademik eğitimi, ekonomik eğitim seçenekleri ve uygun yaşam koşullarıyla son derece cazip bir yurt dışı eğitim merkezi olan Ukrayna aynı zamanda öğrencinin ailesi için vize ve pasaport da istemeyen bir ülkedir. Bu kolaylığın yanı sıra ülkenin hem eğitim, hem konaklama hem de sosyal gider maliyetleri ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceği bir seviyede olup Türkiye’den dahi ekonomiktir. Peki Ukrayna'da eğitim ve yaşam şartları nasıldır? Ülkenin öğrencilere sunduğu diğer avantajlar nelerdir?

Eğitim Masrafları Açısından Ukrayna

Ukrayna’da eğitim alan öğrencilerin beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderler gibi ihtiyaçlar için aylık ortalama 350 $ civarı bir rakam harcaması gerekmektedir. Sosyal harcamaların limiti kişiye göre değişkenlik gösterir fakat bahsi geçen rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin bir ayını sıkıntı çekmeden geçirmesi için gayet ideal bir miktardır.

Ukrayna’da eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren bir önemli faktör de yurt fiyatlarıdır. Sovyet döneminden kalma fakat restorasyondan geçmiş sağlam iskeletli binalar günümüzde öğrencilere çok ucuz konaklama fırsatı sunmaktadır. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar bakım, kalite ve kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak aylık 75-100 $ gibi bir fiyata sahiptirler. Bazı üniversiteler ise daha lüks yurtlar sağlamaktadırlar ve bu yurtların fiyatları aylık 60-125 $ arasında değişmektedir. Ukrayna’da yurtlarda kalan öğrencilerin geneli yıllık ortalama 500-1500 $ arası yurt ödemesi yapmaktadırlar.

Ukrayna’da ulaşım da son derece uygun fiyatlıdır. Ukrayna’da metro, tramvay, troleybüs, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarının yanı sıra taksi de sık sık kullanılmaktadır.  Metro, tramvay, troleybüs veya otobüse alınacak bir bilet, 40 kuruş civarındadır. Metrodaki aktarmalar sayesinde Kiev’in istediğiniz noktasına bir biletle gidebilir, 15 liraya ise şehrin en uzak noktasına kadar sizi gönül ferahlığıyla götürebilecek bir taksi tutabilirsiniz.

Ukrayna Üniversiteleri Hakkında

Ukrayna’da bulunan üniversitelerin sunduğu en önemli avantajlardan birisi  sınavsız eğitim seçeneği sunmasıdır. Türkiye’deki sınav sisteminin stresine katlanmak istemeyen öğrenciler bundan dolayı Ukrayna’da üniversite okumayı tercih etmektedirler. Ukrayna’daki üniversiteler aynı zamanda ülkenin akademik geçmişinden dolayı da öğrencilerine geniş çaplı araştırma seçenekleri sunmaktadırlar.

Ukrayna’da yüksek öğrenim görecek öğrencilerin aklındaki en önemli sorulardan birisi de Ukrayna’daki üniversitelerde YÖK Denkliği olup olmadığıdır. Ukrayna’daki üniversitelerin  pek çoğu ülkemiz ile anlaşma sahibi olduğundan dolayı YÖK Denkliği’ne sahiptir. Bu sayede Ukrayna’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin çoğu mezun olduktan sonra kariyerlerini Türkiye’de sürdürme şansına erişmektedirler.

Yurt dışı üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız