DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna'da Hangi Üniversite Bölümlerini Okuyabilirim?

Bilim insanlarının ve eğitimcilerin büyük çabalarıyla Sovyetler Birliği’nden ayrıldığı dönemden bu yana yüksek öğrenim konusunda göz kamaştırıcı atılımlara imza atmış Ukrayna ulusal bir eğitim sistemi geliştirmeyi başarmış bir ülkedir. Bologna Süreci sayesinde Avrupa ve dünya eğitim arenasında kendisine yer bulmayı başaran ülkede eğitime yapılan yatırımlar hızla artmaktadır. Yurtdışında eğitim almak istiyor ve özellikle “Ukrayna’da hangi üniversite bölümlerini okuyabilirim?“ diye soruyorsanız, yazımızı okumanızda oldukça fayda var.

Günümüzde Ukrayna’nın mevcut eğitim olanakları uluslararası eğitim alanında önde gelen 10 ülkeden birisi haline gelmesini ve uluslararası öğrencilerin Ukrayna’da yüksek öğrenime büyük bir alaka göstermesini sağlamıştır. Ukrayna üniversitelerince verilen diplomaların pek çoğu dünya çapında kabul görmektedir ve ülkenin eğitim seviyesi yabancı işverenler ve yatırımcılar tarafından da sık sık övülmektedir.

Yükseköğrenim profesyonellerinin yetiştirilmesine yönelik çalışmaların yaklaşık olarak 180 üniversite tarafından yürütüldüğü Ukrayna’nın yüksek öğrenim kurumları arasında; üniversiteler, akademiler, enstitüler, konservatuvarlar yer almaktadır ve bunlar devlet kurumları veya özel kurumlar şeklinde faaliyet göstermektedirler. Araştırma faaliyetlerinde göze çarpan başarılar elde eden üniversiteler “Ulusal” statüsüyle ödüllendirilmektedir.

Eğitim faaliyetlerinin yükseköğretim kurumları tarafından lisans alınmak suretiyle gerçekleştirildiği Ukrayna’nın eğitim lisanslarında Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın belirlediği yüksek standartlar temel alınmaktadır. Üniversiteler sadece akredite uzmanlık alanlarında yüksek öğrenim diploması verme hakkına sahiptirler, uzmanlık alanları ve bu alandaki eğitim düzeyi ise devlet ve Avrupa gelenekleri karşılandığı takdirde akredite edilir.

Yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna’daki üniversitelere kabulü mülakatlar ve eğitim seviyelerine dair belgelerin incelenmesiyle gerçekleştirilir. Yabancı başvuru sahiplerinin kabulüyle alakalı şartlar her üniversite tarafından ayrı ayrı belirlenmektedir.

Başarılı üniversitelerin bulunduğu ve akademik kadro açısından zengin bir geleneğe sahip olan Ukrayna’da sosyal bilimlerden mühendisliğe, mühendislikten tıbba, tıptan denizciliğe kadar geniş bir yelpazede eğitim alınabilecek yüksek öğrenim kurumları mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Kharkiv şehrinde bulunan Kharkiv Politeknik Üniversitesi ülkenin mühendislik ve teknik alanlarında eğitim veren en kalifiye kurumlarından birisidir ve diplomasının geçerliliği hemen hemen her Avrupa ülkesinde tanındığından dolayı mezunlarına gelecek vadeden bir yurtdışı kariyeri imkanı sunmaktadır.

Kharkiv Üniversitesi’nin yanı sıra Odessa’da bulunan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi de Ukrayna’nın saygın eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Ülkenin en bereketli liman kentine kurulmuş bu üniversite konumundan dolayı denizcilik eğitimini teoriye eşlik eden kuvvetli bir pratikle verdiğinden dolayı pek çok öğrenci tarafından tercih edilir bir kurum haline gelmiştir.

Ülkenin başkenti Kiev’de bulunan Kiev Ulusal Mimarlık ve Mühendislik üniversitesi de adındaki “Ulusal” ünvanından da anlaşılacağı üzere ülkenin en iyi üniversitelerinden birisidir. Mimarlık ve mühendislik alanlarında Avrupa’nın en iyi üniversiteleriyle kıran kırana mücadele edebilecek bu kurum, Ukrayna’da alınacak bir mimarlık veya mühendislik eğitimine yönelme isteğindeki öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almalıdır.

Ukrayna üniversiteleri hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız