DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna'da Mimarlık Programları

Mimarlık, gelişmiş bir güzellik algısı kadar yüksek bir pratik zeka da gerektiren bir meslektir. Bu sebepten dolayı bu bölümde eğitim gören öğrenciler beyinlerinin her iki kısmını da çok iyi kullanmalarıyla bilinirler. Ne var ki, mezunlarına gelir açısından tatmin edici ve saygın bir kariyer sunan bu mesleğe hazırlık ülkemizde sayısal ağırlıklı bir sistem ile mümkün olmaktadır. Bu durum mesleğin doğasıyla ters düştüğü gibi mimarlık kariyeri düşünen öğrencilerin önüne de özellikle üniversite sınavı konusunda büyük zorluklar çıkarmaktadır. Bu uyuşmazlıklardan dolayı mimarlık eğitimi almak isteyen çok sayıda öğrenci bu eğitimi yurtdışında almaya yönelmektedir.

Mimarlık eğitiminin en iyi şekilde alınabileceği ülkelerden birisi de öğrencileri sınav zahmetinden kurtaran Ukrayna’dır. Öğrencileri bu zahmetten kurtarmasının yanında ekonomik uygunluğu ile de yurtdışı eğitim için mantıklı bir tercih olan Ukrayna aynı zamanda öğrencilerin ailelerine ülkeye vizesiz giriş hakkı tanıdığından dolayı da sık sık tercih edilen bir ülkedir.

Yurtdışında alınacak bir eğitim için son derece elverişli olan bu ülkede mimarlık eğitimini en iyi alabileceğiniz üniversitelerden birisi Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’dir. 1999 yılında Kiev İnşaat ve Mimarlık Devlet Teknik Üniversitesi olarak eğitim vermeye başlayan bu kurumun akademik tarihi aslında 1930 yılına değin uzanmaktadır. Kiev Politeknik Enstitüsü’nün ve Kiev Sanat Enstitüsü’nün mirasına sahip olan okul, bu dönemlerde Kiev İnşaat Enstitüsü adıyla tanınmaktaydı.

1931 yılından 2005 yılına kadar dünyanın 80 ülkesi dahil olmak üzere yaklaşık 64 bin uzman yetiştiren bu okulun bünyesinde toplamda 6 adet fakülte bulunmaktadır. Bu 6 adet fakültenin programına dahil olan 23 uzmanlık alanı ve 13 doğrultu dahilinde 8.000 kadar öğrenci Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde eğitimlerini sürdürmektedir. Okulun yüksek öğrenim faaliyetleri 50 bölümde son derece nitelikli bilim ve eğitim personeli tarafından verilmektedir. Toplamda 630’dan fazla bilim insanının görev yaptığı üniversitede 90 adet profesör doktor bulunmaktadır. 

Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi dışında 1930 yılında kurulan Odessa Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (OGASA), Ukrayna’da mimarlık eğitimi almak isteyenler için önemli bir tercihtir. 1930 yılından bugüne eğitim faaliyetini aralıksız sürdüren OGASA, Ukrayna eğitim sisteminde en yüksek seviyede akredite edilmiş kusursuz bir mimarlık eğitimi veren bir üniversitedir. 1991 yılından itibaren Avrupa ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesi olan OGASA, 2007’de Bologna Süreci’ne dahil olmuştur. Okuldaki 43 departmanda 585 öğretim üyesi çalışmaktadır. Bu görevlilerin 87’si profesör, 258’i ise doktoralı öğretim görevlisi konumundadır.

Ukrayna’da mimarlık eğitimi almak, Ukrayna üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve yurtdışı eğitimi konusunda aklınıza takılabilecek her türlü sorunun cevabını bulabilmek için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz. Eğitim danışmanlarımızla yüzyüze görüşerek, yurtdışı eğitim sürecinizi en doğru şekilde başlatabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız