DRAFT BLOG

Ukrayna'da Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi Nerede Alınır?

Yurt dışında sınavsız eğitim denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Ukrayna, Avrupa'nın aynı zamanda öğrenci dostu ülkelerinden biridir. Ülkemizde tıp, mühendislik, mimarlık gibi yüksek puanlar gerektiren bölümlerde sınavsız eğitim hakkı tanıyan Ukrayna üniversiteleri, ülkemiz öğrencilerinin sıklıkla tercih için başvuruda bulunduğu kurumlar arasında yer alır. Sadece lise diplomanız ile kayıt olabileceğiniz Ukrayna'nın saygın kurumları aynı zamanda uygun harç ücretleri ile de öğrencilere destek olmaktadır. Peki Ukrayna'da mühendislik ve mimarlık eğitimi alabileceğiniz saygın kurumlar hangileridir?

Odessa Mühendislik ve Mimarlık Akademisi
1930’da kurulan OGASA, Ukrayna eğitim sisteminde en yüksek seviyede akredite edilmiş bir eğitim kurumudur. 1991’den itibaren Avrupa ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesi olup 2007’de Bologna Anlaşması’nı imzalamıştır. Bu anlaşma uyarınca eğitim süreci Lisans, Uzmanlık ve Yüksek Lisans seviyelerinde verilmektedir. Akademi’de Mimarlık Enstitüsü, İnşaat Teknolojileri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Enstitüsü, Mühendislik ve Ekolojik Sistemler Enstitüsü bulunmakta olup İnşaat, Ekonomi ve İnşaat Yönetimi, Endüstriyel ve Konut İnşaat Tasarımı, Hidroteknik ve Ulaştırma İnşaatı gibi bölümlerde eğitim verilmektedir. 

Kiev Mimarlık ve İnşaat Akademisi
Ukrayna'da mühendislik ve mimarlık eğitimi alabileceğiniz bir diğer saygın kurum Kiev Mimarlık ve İnşaat Akademisi'dir. Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, 1999 yılında Kiev İnşaat ve Mimarlık Devlet Teknik Üniversitesi üzerine kurulmuştur. Ancak tarihi çok daha geriye gitmektedir: 1930 yılında Kiev Politeknik Enstitüsü’nün Fabrika ve Komünal İnşaat Bölümü ile Kiev Sanat Enstitüsü’nün Mimarlık Fakültesi’nin mirasına sahiptir. O dönemde Kiev İnşaat Enstitüsü adını taşımaktaydı.

Odessa İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
1930 yılından beridir eğitim ve öğretim hayatını sürdürmekte olan Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Üniversitesi, Ukrayna'nın en önemli üniversiteleri arasındaki yerini korumaktadır. Kendini geliştirmek adına AB Üniversiteler Birliği'ne giriş yapmış olan üniversitede, çok sayıda  eğitim binası, özel laboratuvarlar, bilgisayar odaları, yabancı dil laboratuvarları ve geniş bir kütüphane bulunmaktadır. Odessa İnşaat ve Mühendislik Akademisi'nin öğrencilerine sağladığı cömert yurt imkanları da mevcuttur. Okulun içerisinde yer alan farklı yurt seçenekleri, yabancı öğrenciler için oldukça önemlidir. Öğrencilerinin öğrenim hayatının yanı sıra kültürel ve spor faaliyetleriyle de ilgilenen üniversite spor merkezleriyle de ismini duyurmuştur.

Ukrayna'da kaliteli bir yurt dışı eğitimi almak ve kayıt yaptırmak için uzman eğitim danışmanlarımız ile hemen görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız