DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna da Okurken Ne Kadar Harcarım

Yüksek kaliteli akademik eğitimi, ekonomik eğitim seçenekleri ve uygun yaşam koşullarıyla son derece cazip bir yurtdışı eğitim merkezi olan Ukrayna aynı zamanda öğrencinin ailesi için vize ve pasaport da istemeyen bir ülkedir. Bu kolaylığın yanı sıra ülkenin hem eğitim, hem konaklama hem de sosyal gider maliyetleri ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceği bir seviyede olup Türkiye’den dahi ekonomiktir. 

Evet, Ukrayna’da bir üniversite kazandınız ve ne kadar harcayacağınızı merak ediyorsunuz. Giderler asla ama asla gözünüzü korkutmamalı. Kazandığınız üniversitenin ücreti dahi yıllık ortalama 1500-2000 $ gibi ekonomik bir rakama sahiptir. 

Ukrayna’da eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren bir önemli faktör de yurt fiyatlarıdır. Sovyet döneminden kalma fakat restorasyondan geçmiş sağlam iskeletli binalar günümüzde öğrencilere çok ucuz konaklama fırsatı sunmaktadır. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar bakım, kalite ve kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak aylık 75-100 $ gibi bir fiyata sahiptirler. Bazı üniversiteler ise daha lüks yurtlar sağlamaktadırlar ve bu yurtların fiyatları aylık 60-125 $ arasında değişmektedir. Ukrayna’da yurtlarda kalan öğrencilerin geneli yıllık ortalama 500-1500 $ arası yurt ödemesi yapmaktadırlar.

Yurt yerine ev kiralamayı tercih eden öğrencilerin aylık konaklama giderleri ise artış göstermektedir. Ukrayna’da ev kiraları konuma ve evin özelliklerine göre değişmekle birlikte 3 kişinin paylaştığı bir evin aylık giderleri evin elektrik, su ve telefon gibi giderleri de eklendiğinde kişi başı 250-350 $ arası bir rakama denk gelmektedir.

Ukrayna’da eğitim alan öğrencilerin beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderler gibi ihtiyaçlar için ise aylık ortalama 350 $ civarı bir rakam harcaması gerekmektedir. Sosyal harcamaların limiti kişiye göre değişkenlik gösterir fakat bahsi geçen rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin bir ayını sıkıntı çekmeden geçirmesi için gayet ideal bir miktardır.

Tarım ürünü açısından zengin bir ülke olan Ukrayna’da bu sebepten dolayı yiyecek çok ucuzdur. Besi hayvancılığı konusunda da kendisini geliştirmiş bir ülke olan Ukrayna’da 1 kilo dana, tavuk veya inek eti 15 TL’ye denk gelmektedir. Patatesin kilosu yılın çoğu zamanı 40-50 kuruş arasında seyretmektedir. Bakliyat ve makarna fiyatları Türkiye fiyatlarının 3’te 1’i düzeyindedir.

Ukrayna’da ulaşım da son derece uygun fiyatlıdır. Ukrayna’da metro, tramvay, troleybüs, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarının yanı sıra taksi de sık sık kullanılmaktadır.  Metro, tramvay, troleybüs veya otobüse alınacak bir bilet, 40 kuruş civarındadır. Metrodaki aktarmalar sayesinde Kiev’in istediğiniz noktasına bir biletle gidebilir, 15 liraya ise şehrin en uzak noktasına kadar sizi gönül ferahlığıyla götürebilecek bir taksi tutabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız